Lososi se vrací do českých řek. Pomáhá jim inkubační schránka i adopce - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lososi se vrací do českých řek. Pomáhá jim inkubační schránka i adopce

Skoro osm tisíc lososů adoptovali lidé v Česku přes adopční program rybářského svazu a ochránců přírody. Ryby však neskončily na jejich talířích, ale dostaly se z německé líhně do české řeky Kamenice a odtud do moře. Díky tomu se lososi obecní vracejí do našich toků.
Malí lososi

Malí lososi | foto: Navratlososu.cz

Druhá polovina 20. století. České toky obývá i jedna z nejúžasnějších ryb v živočišné říši, která ve svém životě podniká neuvěřitelnou pouť – losos obecný. Tyto ryby táhne z širého moře do proudných sladkých vod touha po zplození nové generace. Jakoby se zdálo, že stvoření nového života nic nezastaví. Jenže přichází člověk. 

Lidé silně znečišťují vodu v řekách a navíc v nich staví i příčné překážky, jež jsou i pro tyto rybí akrobaty z průzračných proudů příliš. Lososi proti silnému a krutému soupeři nemají nejmenší šanci a jednoduše prohrávají, fascinující ryby tak mizí z naší přírody…

Rok 2015, severní Čechy. Nepravidelná sněhová pokrývka se povaluje na březích říčky Kamenice. Právě tento přes 30 kilometrů dlouhý proudný tok je nadějí pro návrat jedné z nejúžasnějších ryb na naše území. Říčka totiž protéká národním parkem České Švýcarsko, který se snaží vrátit lososy obecné do našich vod. „Přes všechny nedokonalosti se podmínky v tocích zlepšily. Takovéto příležitosti je potřeba se chopit a pokusit se odstranit chyby z minulosti,“ říká Tomáš Salov, mluvčí NP České Švýcarsko.

Je začátek ledna. Řekou Kamenicí protéká ledová voda, ve které se brodí několik pracovníků národního parku. Snaží se do koryta Kamenice umístit speciální inkubátory, ve kterých je okolo 10 000 lososích jiker. Dalších osm tisíc se nachází v umělých hnízdech. „Genetický materiál se vozí ze Švédska, z řek o podobné délce, jako má Labe. K oplodnění jiker dochází v Německu, konkrétně v líhni v Langburkersdorfu, odtud jsou pak rybičky ve správný čas převezeny a vypuštěny,“ popisuje Tomáš Salov. 

Pracovníci parku testují další záchranné postupy, které mohou při návratu lososů na naše území hrát významnou roli. Výhodou těchto metod je, že inkubační schránky a umělá hnízda umožňují jikrám, a později i rybičkám, vývoj v jejich přirozeném prostředí.

Dlouhá cesta plná těžkých zkoušek

Národní park České Švýcarsko spustil v roce 2008 vlastní doplňkový program na podzimní vysazování i odrostlejších lososů ve velikosti 8 až 10 centimetrů. Pracovníci parku totiž předpokládali, že větší rybičky mají vyšší šanci na přežití. O rok později pak odstartoval projekt Návrat lososů, a zapojil tak do jejich vysazování i veřejnost. 

Snahy o navrácení ryby do českých vod se však datují až do roku 1998, kdy Český rybářský svaz spustil po vzoru německých kolegů projekt LOSOS 2000. Rybáři vypouštěli každé jaro lososí plůdek do našich řek. Národní park se k rybářům přidal po dvou letech, pomáhal s jarním vysazováním čerstvě vylíhnutých lososů a investoval do zprůchodnění řeky Kamenice, kam se lososi vysazují.

Inkubační schránky a umělá hnízda se ohromně osvědčily

„Ohromným a velmi povzbudivým úspěchem je zájem veřejnosti jak laické, tak i odborné. Je vidět, že lidem není stav přírody lhostejný a že chtějí žít ve zdravém a na druhy bohatém prostředí. A že jsou pro to ochotní i něco udělat,“ těší Tomáše Salova.

Velký úspěch má nová metoda, kterou poprvé pracovníci národního parku vyzkoušeli vloni. Inkubační schránky měly neuvěřitelné výsledky. Úspěšnost líhnutí jiker přesáhla 95 procent.

Manipulace s inkububační schránkou

Takto se umisťují do schránky jikry.

Inkubační schránky, které se zakopou na dno řeky, mají dvě komory. Do jedné se dávají jikry, ta druhá následně slouží vykulenému lososímu plůdku jako bezpečný úkryt před predátory, než pro ně dojdou lidé, aby je vysadili do proudné řeky. 

Pokud bude i letos vykulení lososího plůdku úspěšné, zařadí se inkubační metoda do programu návratu lososů do Kamenice. Podle Tomáše Salova se už v inkubačních schránkách vylíhnulo 15 tisíc malých lososů.

Dalším způsobem, který může napomoci k návratu lososů, jsou umělá hnízda. Pracovníci parku v korytě řeky uměle vytvoří jamky, do ní vloží jikry a přikryjí je hrubým štěrkem. Tato metoda je podle odborníků méně úspěšná, ale malí lososi mohou hnízda opustit bez pomoci člověka.

Budoucnost lososů v ČR: ještě to potrvá, ale má to smysl

K navrácení lososů do našich toků můžete pomoci každý, například dárcovskou esemeskou. Po odeslání dárcovské SMS adoptivní rodič zajistí životní pouť jeho lososovi – z líhně do Kamenice, a odtud do moře a zpět. 

Jak adoptovat lososa

Takoveho lososa si můžete nasdílet s přáteli

Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena DMS je 30,- Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50,- Kč.

Po odeslání DMS obdržíte unikátní kód. Přejděte na facebookovou stránku Návratu lososů. V záložce Adoptujte si lososa najdete aplikaci, která vám umožní vytvořit si vlastního lososa, pojmenovat ho, vybavit na cestu a samozřejmě ukázat přátelům.

Více informací o možnosti adoptovat lososa ZDE.

Význam dárcovských SMS je obrovský, neboť celý projekt je finančně velice nákladný. „Financování je do značné míry sdružené. Jarní vypouštění financuje a organizuje Český rybářský svaz. Letos správa parku část plůdku uhradí z vlastního rozpočtu. Podzimní vysazování půlročků v prvních letech financovala správa parku z vlastního rozpočtu, část – zhruba třetinu - uhradili firemní dárci a část – zhruba další třetinu – dárci soukromí, kteří přispěli do sbírky Návrat lososů,“ vysvětluje Tomáš Salov.

Od roků 2012 je vypouštění půlročků, ale také testování líhnutí v inkubačních schránkách, hrazeno z Operačního programu životního prostředí (OPŽP). „Mezitím přicházejí další peníze na sbírkový účet, takže až projekt OPŽP skončí, což se stane letos, pomůže sbírka výrazně s pokračováním,“ dodává Salov.

Lososi se vysazují do řeky Kamenice a Ještědského či Libockého potoka. Pracovníci parku celkově do těchto toků vysadili téměř dva milióny lososího plůdku a 65 tisíc lososích půlročků. A tvrdá práce se začíná vyplácet. „Každoročně jsou povzbudivé podzimní návraty, a to i přesto, že počty navrátilců jsou kolísavé. Obvykle se do celého Českosaského Švýcarska vrátí až několik desítek kusů, zejména Lachsbach v Německu a Kamenice na české straně,“ říká Tomáš Salov.

Skvělou práci dokazují i úchvatné videozáznamy, na kterých jsou tyto majestátné ryby zaznamenané. Jenže populace českých lososů stále není dostatečně silná na to, aby se obešla bez pomoci člověka. 

„Loni bylo navrátilců málo. Je zajímavé, že po velké labské povodni v roce 2002 bylo navrátilců o rok později také mimořádně málo. Jako by se situace opakovala, v roce 2013 povodeň a v roce 2014 téměř žádní navrátilci. Jsme teď velmi zvědavi na letošní podzimní počty, věříme, že lososů zase bude více,“ hodnotí Tomáš Salov.

Více článků s rybářskou tématikou naleznete na InRybar.cz.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonocová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025