Na portálu www.denzeme.cz najdete akce, které se konají k tomuto svátku

Na portálu www.denzeme.cz najdete akce, které se konají k tomuto svátku | foto: www.denzeme.cz

Akce ke Dni Země najdete na internetu, slaví se až do neděle

  • 5
Den Země se oficiálně slaví na celé planetě 22. dubna. Pořadatelé si ale mnoho akcí "schovávají" až na víkend, takže i zaměstnaní lidé se mohou zúčastnit. Seznamy jednotlivých akcí podle krajů a měst najdete na internetu na adrese www.denzeme.cz.

Velice snadno se tak můžete podívat, kde a v jakém termínu se oslavy Dne Země konají právě ve vašem místě bydliště. "Cílem portálu je dát Dni Země v České republice kompaktnější propagaci a společnou tvář. Dnes jsou akce konané při příležitosti tohoto svátku realizovány roztroušeně bez společné propagace, izolovaně a na lokální úrovni, říká Petr Jarušek z Hnutí Brontosaurus.

"Den Země je nejdůležitější svátek, který se váže k ochraně životního prostředí. Proto jej chceme propagovat jako výraznou akci celorepublikového rozsahu, do které se zapojuje množství lidí a organizací," vysvětluje Jarušek motivaci ke vzniku portálu.

Ten je určen nejen k vyhledávání akcí podle mapy či podle regionů. Může posloužit i jednotlivým pořadatelem akcí, kteří jednoduše po vyplnění formuláře mohou přidat tu svoji. Ač hodně akcí začíná už dnes, hodně pořadatelů vsadilo na víkendové dny, takže stále ještě mají šanci dát o svých programech ke Dni Země vědět.

V Mníšku pod Brdy proběhla akce ke Dni Země už 17. dubna 2010.

V Mníšku pod Brdy proběhla akce ke Dni Země už 17. dubna 2010.

Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světě se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů.

Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5 000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost a 22. duben tak lze považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.