Nástavec fixuje řezanou větev, aby se netřásla.

Nástavec fixuje řezanou větev, aby se netřásla. | foto: Bosch

Akumulátorová pilka ocaska je ideální pomocník na zahradu a do sadu

  • 55
Pilky ocasky se hodí nejen na stavbu, ale jsou ideální i na prořezávání stromů nebo likvidování "náletů". Právě v přírodě se hodí jejich akumulátorové provedení. Pokud jste dostali nevhodný dárek koupený po internetu, vraťte jej a zkuste peníze využít smysluplnějším způsobem.

Aku stroje jsou stále populárnější a nejen v profesionální sféře, ale i v hobby segmentu. Mnoho kutilů tak vyměňuje starší přístroje se šňůrou za aku vybavení. Zvláště v exteriéru, kde se lze rozhodovat mezi těžkými benzinovými stroji nebo operací s desítky metrů dlouhou prodlužovačkou, jsou aku stroje pravým požehnáním.

"Pracuji na úpravě parků a keře nebo stromy prořezávám prakticky denně. Zpočátku jsem neměl jinou možnost než pracovat s malou benzinovou pilou. Já osobně jsem to vyřešil elektrocentrálou a ocaskou do zásuvky, protože jsem celé dny v terénu. V době, kdy jsem řešil vybavení, byly totiž akumulátorové přístroje ďábelsky drahé. Dnes bych koupil víc baterií a bylo by po problému," popisuje zahradník a "údržbář přírody" Pavel Jeřábek.

"Ale hlavně, nemusím balancovat s řetězovkou někde nad hlavou, to už je skoro o život, ocaska je daleko pohodlnější, bezpečnější a lehčí," tvrdí. Podle něj je velkým kladem i univerzálnost. "Vyměníte plátek a řežete i železo. Tuhle jsem ji půjčoval doma řemeslníkům na řezání trubek a byli nadšeni. I já, když mám řezat kovy, používám ji raději než třeba rozbrusku. Udělá čistý řez, po práci je minimum nepořádku a nemusím hlídat, kam lítají okuje," vypočítává.

Slova z praxe potvrzuje i Jan Čarný ze společnosti Bosch. "Ocasku využijete kdekoliv na stavbě, milují je i topenáři a plynaři. Když vyberete ohebný plátek, můžete řezat až u zdi. Anebo když budete opravovat dřevěnou paletu, uříznete přitlučenou laťku ve spoji i s hřebíkem a přitlučete novou," říká.

Jsou už i pro amatéry

Aku ocasky mají nesporné výhody, většímu rozšíření mezi "lid obecný" bránila jen vyšší cena. Prodávaly se totiž jen v profesionálním provedení a s napájením 24 nebo 36 voltů.

Zahradní pilka ocaska bez nástavce může řezat do průměru 80 mm.

Na podzim se ale na trhu objevil model KEO od Bosch a napájením 10,8 V a kapacitou 1,4 Ah, což na běžné prořezávky stromů kolem domu nebo v malém sadu úplně stačí. Na jedno nabití vydrží podle průměru větví asi stovku řezů.

K ocasce se dodává i šikovný držák, jehož pomocí se "zakousnete" do řezané větve, takže se netřese zároveň s kmitajícím pilovým plátkem. S tímto nástavcem můžete řezat do průměru 60 mm, bez něj do 80 mm. Baterie je tu zabudovaná, podle prodejce pilku koupíte zhruba za 2 500 korun.

Nejen na dřevo

Kdo potřebuje vyšší výkony, sáhne v této velikosti po profesionální třídě. Musí ale počítat s větší investicí. Například podobná "jednoruční" malá ocaska od Hitachi 10,8 V vyjde zhruba na 6 000 korun, modrá "boška" na necelých pět tisíc. Větší obouruční stroje začínají s cenami nad deseti tisíci korunami, mívají ale napájení od 18 voltů výš a tomu i odpovídající kapacitu baterie.

Dáte do nich ale daleko delší plátky a můžete je použít i místo motorové pily k občasnému řezání. 

Malé ocasky využijí i plynaři a topenáři.

Přestože jsou malé hobby ocasky určené v první řadě do zahrady, můžete si s nimi klidně pomoci i v dílně nebo na stavbě. Díky univerzálnímu uchycení plátku můžete použít i plátek na kov, je ale vhodné zvolit stejnou délku, jaká byla se strojem dodávaná, obvykle 150 milimetrů. Rozhodně mašinka neutáhne plátek z tvrdokovu, se kterým byste chtěli řezat cihlu. To je práce pro stroj do zásuvky s výkonem alespoň 1 000 wattů. Ale na drobnější řezání například do sádrokartonu klidně můžete použít i tento stroj.

"To máte to samé jako s vrtačkami. Malá vrtačka 10,8 voltů vám umožní vrtat dokonce i do betonu. Ale když těch děr bude najednou padesát, tak ji odrovnáte. Každý materiál potřebuje jiný stroj a jiný výkon," upozorňuje Čarný.