Aljašský malamut | foto: Profimedia.cz

Aljašský malamut

Aljašský malamut je staré plemeno, jehož stopy vedou až do eskymáckých pohádek a legend.

Země původu

USA

Zařazení

FCI sk. V. - špicové a tzv. primitivní plemena

Standard č. 243

Historie

Aljašský malamut je staré plemeno, jehož stopy vedou  až do eskymáckých pohádek a legend. Označení malamut v překladu znamená pes lidí z osady Male. Malamut byl psem, který pomáhal svému člověku všude, kde to bylo třeba. Tahal sáně, nosil břemena, hlídal obydlí a dal se využít i jako pes lovecký. Malamuty je možné najít v celé řadě knih popisujících život na Aljašce a dnes po celém světě. Stále je lidé zapřahují do saní, většinou se ale jedná o sportovní výkon. Malamut je také příjemný pes, který vyhovuje zvláště aktivním lidem.

Povaha a chování

Aljašský malamut je laskavý, přátelský pes, není psem jednoho pána. Je věrným, oddaným společníkem, na výzvu hravým, ale obecně v dospělosti pozoruhodný svojí důstojností.

Vzhled

Je to silný a mohutně stavěný pes s hlubokým hrudníkem a silným dobře osvaleným tělem. Malamut pevně stojí na tlapách a jeho postoj budí dojem velké aktivity, držení těla je hrdé, hlava vztyčená a oči hledí s ostražitým zájmem a zvědavě. Má širokou hlavu a  trojúhelníkové uši, při vzbuzené pozornosti vzpřímené.

Průměrný věk

12 let

Péče

Aljašský malamut je mohutné plemeno, které potřebuje výživu odpovídající nejen své velikosti, ale také případné zátěži. Malamut vyžaduje prostor a pohyb. Má hustou proti počasí odolnou srst, kterou je třeba pravidelně česat a to zvláště v době línání. Plemeno dobře snáší ustájení v kotci. Malamut potřebuje klidnou a velmi důslednou výchovu.

Chovatelský klub


Klub severských psů