Pumi má maďarský původ jako pastevecký a honácký pes.

Pumi má maďarský původ jako pastevecký a honácký pes. | foto: Profimedia.cz

Američtí kynologové konečně uznali rozkošného pumiho jako plemeno

  • 2
Trvalo to dvacet let, než americký zastřešující kynologický klub uznal psa původem z Maďarska jako plnohodnotné plemeno. Chovatelům to dává možnost konečně se účastnit výstav a získávat poháry a medaile.

Pumi je velmi energický pes, který rozhodně není vhodný pro lidi trávící život na gauči. Původně byl totiž používaný jako pastevecký a honácký pes a je známý tím, že nadšeně plní zadané úkoly, navíc vyniká inteligencí. „Nejsou pro někoho, kdo bude sedět a dívat se celý den na televizi,“ říká prezidentka amerického pumi klubu Chris Levyová.

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je pumi zařazen do skupiny I.- Pastevečtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 - pastevečtí psi.

zdroj: www.youtube.com

Pumi je poměrně svéhlavý, bývá poněkud hlučnější, ale podle odborníků se tato vlastnost dá ovlivnit výchovou. Ta je ostatně u něj velmi důležitá. Není vhodné ho nechat lenošit, pokud se má snést s ostatními psy, je třeba ho na ně zvykat už od štěněte.

Pumi měří 41 až 47 cm a váží 10 až 15 kg, fena 43 až 45 cm, váží 8 až 13 kg. Neklade nijaké zvláštní nároky na údržbu samotnou, daleko více potřebuje čas svého páníčka. Udává se, že vám zabere minimálně čtyři hodiny času aktivně stráveného se psem a rozhodně není určen pro ty, kteří nejsou při výchově příliš důslední.

Ideální vyžití je pro něj mimo dlouhých procházek přidat ještě psí sporty jako agility nebo flyball, kde projevuje fenomenální schopnosti a sport ho opravdu baví. Zřejmě si tak pudově nahrazuje svoji původní „profesi“.

Více se o tomto plemeni můžete dozvědět v naší kartě Atlasu psů.