Obyčejný a geneticky upravený losos. Oba jsou stejně staří

Obyčejný a geneticky upravený losos. Oba jsou stejně staří | foto: www.aquabounty.com

Američané věří mutantovi. Schválí chov geneticky upraveného lososa

  • 101
Geneticky modifikovaný losos roste dvakrát rychleji než obyčejný. Jeho odpůrci mu říkají Frankenstein nebo zrůda, zastánci tvrdí, že je lidem neškodný. Pokud Americký úřad pro regulaci potravin schválí jeho chov, bude to zřejmě znamenat konec tradičního chovu lososů.

Rybu AquAdvantage vyšlechtila americká společnost AquaBounty z Massachusetts..Atlantský losos vypadá stejně jako jeho přírodní verze, jen roste rychleji a váží víc. Je to díky tomu, že jeho geny byly obohaceny o DNA dvou jiných ryb, tichomořského lososa čavyča (Oncorhynchus tshawytscha) a další ryby připomínající úhoře (Zoarces americanus). "Tito lososi vypadají kromě velikosti navlas stejně jako ti přírodní, a pokud jde o chuť, nezaznamenali jsme žádný rozdíl," tvrdí Ronald Stotish, ředitel Aqua Bounty.

Podle vyjádření Amerického úřadu pro regulaci potravin pro britský list The Independent lze očekávat, že v nejbližších měsících bude schválen prodej modifikované ryby. "Nemáme přesně danou časovou osu, ale rozhodnutí lze očekávat v řádů týdnů nebo měsíců," řekli novinám představitelé úřadu, kteří souhlasí s názorem AquaBounty, že modifikovaný losos nijak neškodí lidskému zdraví.

Vadí vám geneticky upravené potraviny?

celkem hlasů: 10809

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 21. října 2010. Anketa je uzavřena.

Myslím, že úplně v pořádku to není, ale lidstvu nic jiného nezbývá
Myslím, že úplně v pořádku to není, ale lidstvu nic jiného nezbývá 4502
Děláte z toho zbytečný problém, jedl bych bez obav
Děláte z toho zbytečný problém, jedl bych bez obav 3640
Nikdy bych to nevzal do úst
Nikdy bych to nevzal do úst 2667

Hlavním argumentem pro schválení je jednak úbytek volně žijících lososů, jednak možnost snížit náklady na chov. Podle AquaBounty by bylo možné chovat ho v tancích poblíž zpracovatelských center, ušetřily by se tím i náklady na přepravu.

Proti předpokládanému souhlasu se zvedl velký odpor. Vzhledem k tomu, že geneticky upravený losos dorůstá do konzumační váhy už za 18 měsíců oproti běžným druhům, kde to trvá tři roky, cítí se ohroženi běžní chovatelé, kteří by tak přišli o byznys.

Protestují i tradiční odpůrci jakýchkoliv genových modifikací. Podle jejich názoru existuje velké riziko, že budeme konzumovat ryby, u nichž není skutečně dlouhodobě otestováno, jaký vliv bude mít konzumace upravených potravin na lidský organismus. Přidávají také argument, že může dojít k úniku "zmutovaných" lososů do moří a řek, a hrozí tak nekontrolovatelné křížení normálních a GMO lososů, nikdo podle nich neví, co se pak může stát.

Šéf AquaBounty Stotish však tvrdí, že to není ani teoreticky možné. "I kdyby ryba utekla, nebude se křížit s volně žijícími lososy, protože vejce byla navržena tak, aby se vyvinula do sterilních samiček," říká.

V současné době se s napětím očekává, zda v případě schválení prodeje vznikne povinnost označovat modifikované ryby. "Je důležité, aby geneticky modifikovaná zvířata byla označena," protestuje Michael Hansen, vedoucí vědecký pracovník americké Unie spotřebitelů. Nesouhlasí totiž s názorem Amerického úřadu pro regulaci potravin, že genetické inženýrství nepředstavuje zásadní rozdíl mezi rybami GMO a jejich divokými protějšky.