Americký staffordšírský teriér | foto: Jan Tichý

Americký stafordšírský teriér

  • 0
Toto plemeno potřebuje nejen fyzickou, ale také psychickou zátěž

Země původu

USA

Zařazení

FCI sk. III - teriéři

Standard č. 286

Historie

V 18. a 19.století přesídlilo hodně lidí z Velké Británie do Ameriky. Přiváželi s sebou psy, kteří položili v nové vlasti základ chovu celé řady plemen. Své majitele doprovázeli i staffordšírští bulteriéři, kteří se v té době využívali jako zápasníci v arénách. Malý, a v podstatě mírumilovný, staffordšírský bulteriér Američany příliš neuspokojoval, a tak vyšlechtili psa, který vypadal podobně jako staffordšírský bulteriér, ale byl větší. Byl také nebojácný, rychlý a vykazoval sníženou tolerancí vůči jedincům svého druhu. K lidem se choval přátelsky. Správný pes určený pro zápasy nesměl být agresivní vůči lidem. Dokonce platilo pravidlo říkající, že psa do souboje pouští majitel jeho protivníka. Pokud by se pes ohnal, byl by diskvalifikován. Na začátku 20.století byly psí zápasy v Americe zakázány a chov dříve zápasnických plemen se začal dělit do dvou částí. V jedné se chovatelé zaměřovali čistě na povahu a vzhled psa je příliš nezajímal. Dnes známe potomky této linie jako pitbulteriéry. Druhá část chovatelů obdivovala atletický vzhled psů i jejich radostnou a temperamentní povahu a cíleně se věnovala chovu plemene, které se řadilo spíše mezi plemena sportovně společenská a které American Kennel Club uznal pod názvem americký staffordšírský teriér. Dnes známe tři zdánlivě podobná plemena, z nichž dvě - staffordšírský bulteriér a americký staffordšírský teriér se chovají v rámci FCI a třetí, pitbulteriér, má v Evropě i v USA jiné chovatelské organizace. Uvedená plemena se liší vzhledem i povahou. Určité znaky ale mají společné a podobně se jmenují. To vše v praxi vyvolává velký zmatek, protože jsou velmi často k nelibosti jejich majitelů zaměňována. 

Povaha a chování

Americký staffordšírský teriér je radostný a sportovně založený pes. Má značné lovecké vlohy a občas je používán při výkonu práva myslivosti. Je dobře cvičitelný a pokud majitel dokáže zvládnout jeho temperament i výborně ovladatelný. Správný „amstaf“, jak je přezdíván, je vůči lidem milý a přátelský. Vůči ostatním psům se mohou někteří jedinci projevovat dominantně.

Vzhled

Působí velmi silným dojmem, ale je to také hbitý a elegantní pes. Fenky měří 43 - 46 cm, psi 46 - 48 cm. Plemeno má tuhou a krátkou srst, která může mít jakoukoli barvu (jednobarevná, vícebarevná i varianta se skrvrnami).

Průměrný věk

14 - 15 let

Péče

Z hlediska výživy nepotřebuje plemeno žádnou mimořádnou péči. Americký staffordšírský teriér je sportovní pes a dostatek pohybu je nutností. Prospívá mu i psychická zátěž. Krátká a pevná srst se neupravuje a stačí ji občas kartáčovat´.

Chovatelský klub

Klub amerických staffordshirských terierů,  Klub chovatelů málopočetných plemen psů