Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude.

Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude. | foto: Profimedia.cz

Analýzy vytažených klíšťat ukazují, odkud jsou nejčastěji ta nakažená

  • 23
Laboratoř Protean pro čtenáře Hobby.cz zpracovala unikátní statistiku. Z názorného grafu je jasné, kolik procent přisátých a vyšetřených klíšťat bylo v jednotlivých krajích nakaženo lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou nebo ehrlichiózou. Například obyvatele Plzeňského a Královéhradeckého kraje určitě nepotěší, že v jejich kraji přenáší zhruba každé páté klíště boreliózu.

S teplým a vlhkým začátkem prázdnin se zvláště pro děti zvýšilo riziko setkání s nakaženým klíštětem. I proto je dobré vědět o možnosti nechat vytažené klíště vyšetřit na nejčastěji přenášené nemoci, tedy boreliózu, encefalitidu, ehrlichiózu a babesiózu. Podrobnější informace, včetně stručné charakteristiky přenášených nemocí, najdete v článku Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím.

Co prozradila vytažená klíšťata

Při vlhkém a teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější. Přesně takový je bohužel začátek letošních prázdnin.Za analýzu si samozřejmě zaplatíte, ale alespoň se dozvíte, na čem jste. A to nejpozději do 6 dnů. Pokud klíště obsahovalo například borélie, je pravděpodobnost 1:2, že boreliózou skutečně onemocníte. Ve spolupráci se svým lékařem se tedy podle toho můžete v předstihu zařídit.

Statistika výsledků analýz vytažených klíšťat, která lidé z celé republiky zaslali do českobudějovické laboratoře v období od roku 2006 do června 2009, je naprosto unikátní. Už proto, že se jedná o klíšťata z nejrůznějších lokalit i v případě jednotlivých krajů.

Graf výskytu klíšťat nakažených boreliózou, encefalitidou a ehrlichiózou v jednotlivých krajích podle výsledků více než dvou tisíc analýz provedených týmem doktorky Burýškové od roku 2006 do června 2009.

Graf výskytu klíšťat nakažených boreliózou, encefalitidou a ehrlichiózou v jednotlivých krajích podle výsledků více než dvou tisíc analýz provedených týmem doktorky Burýškové od roku 2006 do června 2009.

"Je jedinečná v naprosté náhodnosti místa získání, tedy přisátí klíštěte. Při tradičních sběrech jde o soubor klíšťat jen z několika lokalit," říká k tomu Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D., vedoucí laboratoře firmy Protean. "Rozhodně se ovšem nespoléhejte na to, že v oblasti s nízkým výskytem infikovaných klíšťat nemůžete potkat klíště infekční," varuje.

Babesiózu vyšetřují až od letošního roku, takže ji ještě nelze statisticky zpracovat. "Už se ale vyskytlo 6 pozitivních klíšťat, což je dost překvapivé a důležité z hlediska diagnostiky onemocnění. Na babesiózu se po napadení klíštětem ani při potížích vyšetření běžně neprovádí. Tyto výsledky by mohly vést k zaměření lékařů i na toto vyšetření, pokud u pacienta přetrvávají obtíže a protilátky na borélie jsou negativní," doplňuje doktorka Burýšková.

Nenechte se klíšťaty překvapit

Také Státní zdravotní ústav v Praze nabízí zájemcům vyšetření vytaženého klíštěte (106 Kč/kus). Jedná se ovšem pouze o orientační mikroskopické vyšetření, ke kterému klíště musíte přinést co nejdříve a nesmí být suché. "Klíště udržujte ve vlhku, například k němu do sáčku přidejte kousek trávy nebo navlhčené vaty," radí Mgr. Lucie Nejezchlebová z jeho laboratoře.

"U mikroskopické metody záleží na velikosti klíštěte a množství borélií v jeho těle, spolehlivější je tedy u dospělých jedinců. Prokázat přítomnost borélií například v tělíčku nymfy je téměř nemožné. I proto naše metoda není tak spolehlivá," upozorňuje Nejezchlebová.

Kdy jindy než o prázdninách mají děti možnost válet se v trávě. Raději ale používajte repelenty proti klíšťatům a průběžně děti prohlížejte. Důležitá je ovšem informace vyplývající právě z údajů Státního zdravotního ústavu, že prázdninové měsíce červenec a srpen jsou pro nakažení boréliemi nejrizikovějším obdobím. Je prokázané, že právě o prázdninách (v letech 1993 až 2007) kulminoval výskyt onemocnění lymskou boreliózou. A z věkového rozložení případů onemocnění dokonce vyplývá, že nejvíce postiženy jsou právě dětské věkové skupiny, s nejvyšší nemocností u dětí 5- až 9letých.

Právě ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem je na webu vždy od března do listopadu k nahlédnutí aktuální víkendová předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Momentální riziko napadení klíštětem je vyjádřeno ve stupnici od jedné do pěti, u každého stupně najdete i rady, jak se v daném případě zařídit.

Další předpověďní mapu výskytu klíšťat, včetně pravděpodobnosti jejich nakažení lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, najdete zde. Určena je především pro vášnivé houbaře.


Praktické tipy na léto:

- Pamatujte při balení věcí na tábor či tuzemskou dovolenou na to, že s teplým a vlhkým začátkem prázdnin se zvláště pro děti zvýšilo riziko setkání s nakaženým klíštětem.

- Děti na tábor či k babičce na venkov vybavte repelentem a poučte je, že si mají každý den nastříkat boty a kalhoty.

- Jsou rodiče, kteří už dětem na prázdniny automaticky přibalují i jodovou tužku na dezinfekci a kartu na odstranění klíštěte. Ta se dodává v uzavíratelném sáčku, do něhož může dítě například během táborového pobytu ukládat všechna vyndaná klíšťata a po návratu z tábora domů odeslat na vyšetření všechna klíšťata najednou - za cenu jedné analýzy. Nemíchejte ale dohromady klíšťata vytažená z různých lidí, taková analýza by vám logicky byla k ničemu. Ke kartě je dodávána zároveň i objednávka, takže lze klíšťata s vyplněnou objednávkou okamžitě odeslat do českobudějovické laboratoře.

- Prohlídky, způsob odstranění (dezinfekce místa vpichu, vyviklání klíštěte a dezinfekce ranky) i případnou úschovu klíšťat si raději dopředu domluvte s vedoucím, děti si na to při táborových aktivitách ani nemusí vzpomenout. V současné době jsou vedoucí dokonce povinni učinit o každém výskytu klíštěte u dětí záznam o místě přisátí klíštěte a termínu odstranění - alespoň tuto informaci byste tedy měli dostat v každém případě.

- Při každém návratu z přírody se naučte otřepat či omést oděv, ideálně ještě před vstupem domů, aby se omezil přenos klíšťat do domu.

- Psa, kočku či jiného domácího mazlíčka, který se volně pohybuje po zahradě, ošetřujte antiparazitálními přípravky, nejlépe v kombinaci s repelentem. I přesto ho před návratem domů prohlížejte, případně vyčesejte a odstraňte tak ze srsti lezoucí klíšťata.

- U dlouhosrstých zvířat je to složitější. Klíštěte si nemusíte všimnout, ono se například na psovi nasaje, pak se pustí a zůstane v podobě namodralé kuličky ležet třeba na podlaze. "Vyskytují se případy, kdy malé děti takové klíště spolknou v domnění, že se jedná třeba o borůvku," varuje Burýšková.

- Pokud sobě nebo dítěti na těle najdete přisáté klíště a netroufáte si ho odstranit sami, ohlídejte si i ve zdravotnickém zařízení, jak přitom postupují. "Zrovna dnes nám volala vyděšená maminka, že sestřička odstraňovala miminku klíště tak, že ho namazala mastí a počkala, až se udusí. Přitom klíště, které se snažíte udusit, vyvrhne obsah svého tělíčka do rány i s případnou nákazou. Možná by nebylo marné pracovníky ve zdravotnictví trochu proškolit," konstatuje Miroslava Burýšková.

- Další všeobecně platné rady si přečtěte na Hobby.cz v článcích Nevěřte mýtům o klíšťatech, mohou vám zbytečně ublížit a Na klíšťata platí přirození nepřátelé, mravenci a slepice.