Anglický buldok

Anglický buldok | foto: shutterstock.com

Anglický buldok

Anglický buldok proslul svou nebojácností v arénách, kde dříve bojoval proti zvěři.

Země původu

Velká Británie

Zařazení

FCI sk. II. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Standard č. 149

Historie

Plemeno má jako zemi původu uvedenu Velkou Británii. Jeho předci se ale do ostrovní země dostali s římskými legiemi. Anglický buldok byl původně chován jako pes pastevecký a honácký. Jeho úkolem bylo zvládnout a ochránit stádo. Postupem doby se přesunul do měst a vzhledem ke své nebojácné povaze vstoupil do zápasnických arén. Za protivníky měl zvířata různých velikostí i druhů, ale zcela nežádoucí byla agresivita vůči člověku. V době zápasnické éry plemeno hodně změnilo svůj vzhled. Žádaní byli silní, ale spíše menší psi. Dnešní anglický buldok je psem společenským. Jeho specifický zjev a důstojná povaha přitahují celou řadu zájemců. Mezi příznivce anglických buldoků patřil např. sir Winston Churchil.

Povaha a chování

Vzbuzuje dojem rozhodnosti, síly a aktivity. Je pozorný, smělý, věrný a odvážný. I přes svůj divoký vzhled má milou povahu.

Vzhled

Krátkosrstý, podsaditý, spíše nízko posazený, široce stavěný, silný a kompaktní. Hlava je v poměru k tělu poměrně veliká. Trup krátký, s dobrou kostrou, bez sklonu k obezitě. Silné končetiny jsou dobře osvalené a v silné kondici, pánevní končetiny vysoké a silné, ale ve srovnání s těžkými hrudními končetinami působí poněkud lehčeji.

Průměrný věk


9 - 11 let

Péče


Anglický buldok potřebuje množství potravy odpovídající jeho mohutnosti. Krátkou srst stačí kartáčovat. Plemeno není velkým příznivcem pohybu, pravidelné procházky anglickému buldokovi zcela postačí. Výchova by měla být klidná, důsledná a trpělivá. Anglický buldok je důstojný pes a svou důstojnost si uvědomuje.

Chovatelský klub


Moravskoslezský buldog - mops klub