Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petra Kazdová

Anketa o nejlepší houbu: z jedlých vyhrál ryzec, překvapila lysohlávka

  • 36
Anketa o nejlepší houbu se proměnila v souboj šprýmařů se zastánci hub, které se skutečně nejvíce používají v kuchyni. Mezi jedlými houbami suverénně vyhrál ryzec syrovinka.

Lysohlávka získala 6 554 bodů, ryzec 4 432 hlasů a stal se tak nejlepší českou jedlou houbou. Třetí hřib je v těsném závěsu s 4 382 body.

S odstupem zhruba tisíce hlasů od první trojice následují muchomůrka růžovka, další houby už nasbíraly pod tisíc hlasů. Křemenáč, bedla vysoká, či liška. Na chvostě se umístily holubinky společně s klouzkem a hlívou ústřičnou, nezískaly ani 200 hlasů.

Chutí mezi houbami vede ryzec

Ryzec v kuchyni

Ryzec nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu, hodí se třeba na bleskový guláš, na gril či do špízu. Můžete ho i zapéct s bramborami a slaninou nebo jen posolit a opéct na ohni. Smaženice na másle a s kmínem je božská.

Doporučuje se v lese nohu neodřezávat, ale opatrně vykroutit, aby nevyteklo mléko.

Ryzci se lidově říká máselník, mlíčňák, syrovátka nebo bílá kravička. To proto, že klobouk je plný bílého "mléka". Tak dobrého, že mnoho houbařů sní svůj úlovek už v lese. Někteří přirovnávají ryzec chutí ke krabím tyčinkám, jiní k vůni slanečka.

Ryzců obecně v lesích spíše ubývá. Během léta a na začátku podzimu roste pod duby, buky, habry, borovicemi i smrky. Houbaři si ryzce syrovinku nejvíce pletou s ryzcem ryšavým, který ale takovou pochoutkou není. Obsahuje palčivě štiplavé mléko, je menší a má ryšavě červený klobouk.

Lysohlávka česká

Ryzec syrovinka

Hřib smrkový

"Byli jsme výsledkem ankety překvapeni. Počitadlo ankety sice anuluje body z hlasovacích automatů, ale pokud se lidé na hlasování domluví, hlasy přicházejí z různých IP adres. Jsou tedy platné," vysvětluje Ivo Škola, programátor iDNES.cz, pravidla pro sčítání hlasů.

Co do počtu hlasů vyhrála lysohlávka, což je jedovatá podzimní houba. Obsahuje halucinogenní látku psilocybin, která v malém množství navozuje povznášející stav. Problém je v tom, že hranice mezi omámením a otravou, která může mít fatální následky, je velmi tenká a individuální.


Témata: Na houbách