Kamenná zídka je jednou z možností, jak udržet svažitý terén na uzdě.

Kamenná zídka je jednou z možností, jak udržet svažitý terén na uzdě. | foto: Profimedia.cz

Majitelé novostaveb mnohdy nevědí, co s vysněnou vlastní zahradou

  • 40
Vytvořit kulisu, která zakryje pohled z ulice i od sousedů, najít místo pro bylinkovou zahrádku a pěstování drobného ovoce, upravit svažité západní a jižní hranice pozemku a travnatou plochu rozbít "nějakým" ostrůvkem. Tak zněly požadavky naší čtenářky na budoucí podobu zahrady kolem novostavby za Prahou.

"Koupili jsme téměř dokončený rodinný dům s dostatečně velkým pozemkem a soustředili se na řešení detailů kolem bydlení. A pak najednou zjistíte, že dům sice máte zařízený, ale nevíte, co s jeho okolím. A už vám chybí energie i peníze," říká Zdena Volejníková, která se obrátila na redakci s žádostí o pomoc.

Sem vedou okna z kuchyně: v bližším rohu zahrady by měl vzniknout bylinkový
Dům je hotov. A teď co se zahradou.

Sem vedou okna z kuchyně (vlevo): v bližším rohu zahrady by měl vzniknout bylinkový záhon doplněný keříky s drobným ovocem, svah na hranici pozemku přijde osázet a volná plocha zatravnit. Vpravo okno a výhled z obývacího pokoje, v těch místech plánují majitelé terasu s posezením.

 "Pohled z okna na volnou plochu zarůstající bodláky mě ničí. Jen se snažím udržet plevel na uzdě, nic jiného zatím nedělám. Přitom právě zahrada byla dost podstatným důvodem, který nás s dvěma malými dětmi vyhnal z proseckého paneláku za město," popisuje situaci, do které se dostává spousta rodin. 

Jak si s danou situací poradila zahradní architektka

Eva Nováková se zajela na pozemek kolem rodinného domu paní Volejníkové podívat, aby mohla s majitelkou probrat její představy a požadavky přímo na místě. Jako ideální řešení pak zvolila rozvolněnou kompozici založenou na nepravidelných křivkách a kopírující hranice pozemku.

Návrh řešení zahrady s legendou.

"Svah, který je po západní a jižní hranici pozemku, je potřeba osázet rostlinami tak, aby se zpevnil a nehrozil sesuv půdy. V místech prudšího svahu doporučuji použít mechanické zajištění, jinde jen upevnění výsadbou," vysvětluje Nováková. Je na majitelích, jakou podobu a materiál pro zajištění nejstrmějších částí svahu nakonec zvolí.

Podél plotu pak architektka navrhla výsadbu vyšších, stálezelených rostlin, které vytvoří požadovanou kulisu a opticky oddělí pozemek od komunikace a částečně zabrání pohledům zvenčí. K plotu mohou přijít například Viburnum opulus nebo stálezelená viburna, Prunus laurocerasus, Weigela, Philadelphus, Chaenomeles, Ilex. Směrem do zahrady Spiraea, půdopokryvné růže, Lonicera nitida, pileata, Eonymus, Cotoenastery, Syringa macrophylla či Hypericum. 

Habr obecný (Carpinus betulus Columnaris), který lze krásně tvarovat, by měl
Kvetoucí okrasná třešeň (Prunus serrualata ´Kiku shidare sakura´) by měla
Okrasná jabloň (Malus sargentii) na jaře bíle kvete, na podzim zahradu zdobí

Na zahradě by se měly objevit mimo jiné (zleva) habr obecný, okrasná třešeň a okrasná jabloň.

Podsadbu těchto vyšších rostlin by měly tvořit rostliny nižší, ať už keře nebo trvalky (Lavadnula, Pachysandra, Helleborus, Hosta, Bergenia, Vinca, Phlox, Alchemilla, Sedum, Paeonia), případně dosadba jednoletými rostlinami či cibulovinami. 

Na jižní straně je navržen požadovaný ostrůvek pro pěstování drobného ovoce, jako jejich podsadbu si paní domu bude na tomto ostrůvku pěstovat bylinky do kuchyně. Současně ostrůvek působivě doplní kulisu zahrady. "Jen ho posunu víc do rohu zahrady, aby zbyl na této straně zahrady dostatečně velký prostor na travnaté hřiště na fotbálek, volejbal či dětské hry," říká nad plánkem majitelka.   

To je také jediná změna projektu, o které majitelka uvažuje. "Přesně takhle jsem si to představovala, jen bych to sama nedala dohromady. Tak jen doufám, že to nepokazím." Následuje slib, že se na tuto zahradu můžeme vrátit, až ji vlastnoručně osází.