Plevele působí člověku potíže od doby, kdy začal pěstovat kulturní rostliny....

Plevele působí člověku potíže od doby, kdy začal pěstovat kulturní rostliny. Ohrožovaly rostliny, čímž zmenšovaly úrodu, škodí na polích i v okrasných a zeleninových zahradách. Seznamte se s těmi nejběžnějšími i se způsoby boje. | foto: Profimedia.cz

Atlas jednoletých plevelů včetně rad, jak s nimi bojovat

  • 18
Plevele působí člověku potíže od doby, kdy začal pěstovat kulturní rostliny. Ohrožovaly rostliny, čímž zmenšovaly úrodu, škodí na polích i v okrasných a zeleninových zahradách. Nepřítele je nejlepší nejdříve poznat, seznamte se tedy s těmi nejběžnějšími druhy i se způsoby boje.

V Česku je jako plevelná rostlina vedeno necelých dvě stě rostlin. Jako plevel jsou označovány všechny rostliny, které rostou v porostu proti vůli pěstitele. Plevele totiž pěstovanou rostlinu cíleně ochuzují o vodu, půdu, vzduch, světlo i živiny, často nad pěstovanou rostlinou zcela dominují.

Poznejte jednoleté plevele

Štvou zemědělce i majitele zahrad, kteří s nimi od nepaměti vedou nekončící boj. Plevele jsou nezmaři. Množí se doslova před očima. Jejich semena si zachovávají klíčivosti několik desetiletí, navíc určité druhy jich vytváří desetitisíce na jedné rostlině. Jiné druhy se zase rozmnožují kořenovými výběžky a oddenky, které se rychle rozrůstají do širokých ploch a jsou velmi špatně odstranitelné.

Na druhou stranu je třeba říci, že některé plevele jsou zároveň i účinnými léčivkami, dokonce bývají někdy samostatně pěstovány, například kopřiva, heřmánek, jitrocel, kostival a další. Některé plevelné rostliny poskytují pastvu včelám, třeba pampeliška či podběl, jiné jsou chutnou pící pro dobytek, například pcháč, mléč nebo pýr.

Funguje pouze důslednost. Nejšetrnější je pletí...

Boj s plevelem v zahradě je náročný a nikdy úplně neskončí. Ačkoli důsledností můžeme jejich výskyt silně omezit. Klasickým, byť pracným způsobem je zbavit se plevele mechanicky. V zeleninové i okrasné zahradě je to také způsob nejlepší, protože nezamoříme půdu chemií.

Patří plevel na kompost?

Není pravda, že plevel na kompost nesmí. Jen byste se měli vyhnout právě semenícím a oddenkatým plevelům. Při tlení kompostu navíc musí proběhnout "horká fáze", díky které ztratí semena plevelů schopnost klíčit.

Do této kategorie spadá nejen pletí, ale také sekání, vypalování, vykopávání celých rostlin i jejich oddenků, vypichování listových růžic. Důležité je i okopávání kultury a následné mulčování (vrstva trávy, kůry či štěpky účinně zabraňuje prorůstání plevelů). Používá se i zakrytí černou netkanou textilií, to ale ne vždy působí dobře esteticky.

K pletí si vyberte slunečný den a používejte motyčku, pouhé vytrhávání má totiž takřka nulový efekt, kořínky zůstanou v zemi a znovu vyrazí. Po odplevelení záhonek nikdy hned nezalévejte. Snažte se rostliny vždy vytrhávat už v raném stadiu, aby nestihly dospět, vykvést a vysemenit se. Při rytí musíte být také důslední, některé plevele obráží i ze sebemenšího ponechaného oddenku či výběžku. Vyplatí se používat vidle.

Teprve když nevidíte jinou cestu, sáhněte po chemii

Ničení plevelů pomocí chemie je plně využíváno v zemědělství, kde je u některých plodin jen těžko nahraditelné, ovšem v zahradě bychom s ním měli šetřit. Hubiče plevelů, tedy takzvané herbicidy, se rozdělují na selektivní a totální.

Selektivní, tedy výběrové, působí pouze na určité plevele, například na dvouděložné nebo naopak na jednoděložné. Takže se s úspěchem používají třeba na hubení plevelů v trávnících.

Takzvané totální herbicidy zničí veškerou vegetaci: pronikají až ke kořenům a rostlinu doslova spálí. Hodí se tak ke komplexnímu odplevelení pozemku, lze je ale také s úspěchem použít třeba na odplevelení dlažby a jejích spár. Jak vyčistit spáry mechanicky, se dozvíte v článku zde, nebo v tomto videu:

16. června 2011

Herbicidy nanášejte za slunečného počasí, vždy podle návodu, nejlépe speciálními aplikátory, rozstřikovači apod. a přesně dodržujeme dávkování i ochranné lhůty. A buďte trpěliví, trvá několik dnů, než rostliny začnou žloutnout, sesychat a odumírat. Odstraňujte je, až když jsou úplně seschlé.

V galerii najdete přehled nejběžnějších jednoletých plevelů, k těm vytrvalým se ještě vrátíme.