Jedovatá kopřiva v liberecké botanické zahradě

Jedovatá kopřiva v liberecké botanické zahradě | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Australskou jedovatou kopřivu od návštěvníků raději odděluje sklo

  • 7
Botanická zahrada Liberec vystavuje jednu z nejjedovatějších kopřiv světa. Je součástí speciálního skleníku Australis, který představuje osobitou australskou květenu.

Nejjedovatější kopřiva se jmenuje Dendrocnide moroides, je stromovitá a roste v tropických pralesích severovýchodní Austrálie. "Má plody podobné českým malinám," uvádí Blanka Syrovátková z botanické zahrady.

"Plody jsou šťavnaté a údajně i chutné a je to také jediná část rostliny, která není jedovatá," vysvětluje. Kopřivu pokrývají jemné duté chloupky zakončené křemičitou špičkou. Při sebemenším dotyku vystřikuje jedovatý aerosol - histamin s acetylcholinem. Velmi drobné popálení se ozývá i po několika měsících (vlastní zkušenost) a člověk se popálí i o usušené části.

"Rostlina je tedy ošetřována s největší opatrností a s protichemickými pomůckami, nyní ji má v péči naše zahradnice specialistka Jitka Belingerová. Návštěvníky chrání plůtek a dostatečná vzdálenost, z blízka si ji můžete prohlédnout přes sklo z chodby kolem pavilonu C," popisuje Syrovátková.

australis - pavilon C

Pohled do sleníku Australis - pavilon CSvérázná květena převážně jihozápadní Austrálie je představena jako součást výtvarného řešení v duchu skutečné tamní krajiny s typickými žulovými výchozy (granite outcrops), na pláních s červenavou půdou lateritem nebo s písčitými křovinatými lady. Řídký buš z šedozelených křivolakých keřů, typické blahovičníky, žlutokapy, banksie, kajaputy, rostliny rodu Anigozanthos zvané "klokaní pracka", to jsou neklamné příznaky prazvláštního charakteru australské vegetace a květenné říše Australis.

Tamní rostliny mají podivné ekologické požadavky a vlastnosti, včetně neobvyklých růstových rytmů během roku, kvůli nimž se pěstují velice obtížně. Vytvoření celé věrohodně vypadající a přitom dlouhodobě udržitelné expozice přírodního charakteru je skutečně "tvrdým oříškem" pro zahradní architekty i zahradníky. Právě pavilon C zejména odborníci pokládají za prvotřídní ozdobu Botanické zahrady.