Autíčka s vlastní inteligencí si umějí sama „očichat“ dráhu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Autíčka s vlastní inteligencí si umějí sama „očichat“ dráhu

  12:00
Princip soutěže studentů Západočeské univerzity Plzeň spočívá v tom, že na autodráhu vypustí inteligentní modely aut. Ty si během prvního okruhu samostatně projedou a "očichají" dráhu, pak se snaží jet maximální rychlostí tak, aby z ní nevyletěly.

Model auta během závodů Freescale Race Challenge | foto: Petr EretČTK

Vymyslet řízení modelů autíček s vlastní inteligencí se pokusilo 13 týmů studentů elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Fakulta se tím už podruhé zapojila do mezinárodní soutěže Freescale Race Challenge, v níž mezi sebou v tomto úkolu soupeří desítky studentů z českých, slovenských a rumunských univerzit.

Freescale Race Challenge

Závod automaticky řízených autíček na autodráze. Závodí se na nejlepší čas ujetí 10 kol. V autíčku je jednočipový mikropočítač a elektronika, která dokáže vhodně měnit rychlost podle tvaru dráhy. Základním snímačem je akcelerometr a předpokládá se namapování dráhy a uložení hodnot do EEPROM v prvních kolech a přizpůsobení jízdy těmto datům.

Termíny soutěží:

9. 4. - republikové finále (Rožnov pod Radhoštěm)
30. 4. - mezinárodní finále (Brno)

"Studenti naprogramují řídicí systém, jenž si samostatně načítá dráhu a kopíruje ji. Jsou to inteligentní typy autíček, která si sama regulují rychlost," uvedl proděkan fakulty Jiří Kotlan.

Podobné úkoly jsou podle něj součástí výuky na fakultě, pro studenty je přitom klíčová znalost programovacích jazyků. Systémy, jež si samy testují prostředí, se učí zkonstruovat například studenti oboru elektronika. V praxi se takové systémy využívají třeba na dráze jako drážní zabezpečovací systémy, jež samy kontrolují provoz.

"Nyní se dostávají i do automobilové techniky, takže naše katedry spolupracují s automobilkou v Mladé Boleslavi nebo výrobcem aut Mercedes. Vyvíjí se tam podobné kontrolní systémy, které jednak testují řidiče a pak také kontrolují dráhu," dodal Kotlan. Časem by se tak údajně na silnicích mohla objevit i auta bez řidiče.

Podle organizátora lokálního kola soutěže v Plzni a pracovníka fakulty Petra Weissara není tvar dráhy účastníkům až do samotného startu znám.

"První kolo je zkušební a může být využito k prozkoumání celé trasy a nastavení řízení autíčka," uvedl. Poté už vše pokračuje bez možnosti zásahu člověka, studenti položí autíčko do dráhy a o vše se už musí postarat řídící elektronika. "Po projetí zkušebního kola se začíná měřit čas. Zrychlení a brzdění autíčka na dráze už závisí jen na algoritmu, který studenti ve svých týmech vymysleli," dodal Weissar.

Podle děkana fakulty Jiřího Hammerbauera získávají studenti díky takovým soutěžím a dalším odborným aktivitám praktické zkušenosti při práci v týmu a řešení reálných problémů.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025