Nejdůležitější je předem spočítat maximální okamžitou spotřebu vody. Ilustrační

Nejdůležitější je předem spočítat maximální okamžitou spotřebu vody. Ilustrační foto.

Automatické čerpadlo funguje spolehlivě, na velké výkony však nestačí

  • 16
Dosluhuje nám klasická domácí vodárna, nemohl by ji nahradit automat? ptá se čtenář HOBBY.cz. Jde mu o to, aby eliminoval kolísání tlaku v tlakové nádobě. Navíc staré čerpadlo bylo velmi hlučné, a pokud se sepne v noci, ruší to celou rodinu.

Čtenář dotaz ještě upřesňuje: žije ve velkém domě, kde bydlí tři rodiny, dohromady je to deset lidí. Kopaná studna je ve sklepě a od hladiny vody po nejvyšší odběrné místo je to zhruba deset metrů. Volbou automatické vodárny by se chtěli zbavit i nutnosti jednou za čas dofoukávat osmdesátilitrovou tlakovou nádobu.

Petr Šindelář ze společnosti Pumpa pouze odhaduje parametry stávajícího systému. "Podle toho, jak čtenář líčí jeho vlastnosti, bych odhadoval, že mají staré vícestupňové čerpadlo od Sigmy, kde je motor a čerpadlo na společné desce. Ale v případě tak velkého odběru, který lze očekávat u tří rodin, bych se na automat nespoléhal. Tyto vodárny jsou vhodné pro chaty, chalupy, maximálně pro rodinný domek s běžnou čtyřčlennou rodinou. Jinak by mohlo běžet na doraz a to není obecně u žádné techniky žádoucí," varuje.

Automatické vodárny navíc mají ještě jednu nevýhodu. "Reagují i na drobné odběry, například na kapající kohoutek nebo protékající záchod, takže i kdyby vyhovovalo výkonem, doporučoval bych ho doplnit malou tlakovou nádobou, která by eliminovala tyto vlivy. Aby se vodárna příliš často nespínala," vysvětluje.

Podle něj má čtenář několik možností: buď vsadit na klasiku a zvolit velkou tlakovou nádobu ve spojení s čerpadlem, anebo vybrat dostatečně výkonné samostatné čerpadlo s řídicí jednotkou. Tato sestava by se doplnila menší vyrovnávací tlakovou nádobou. Tedy sestavit z jednotlivých segmentů to, co nabízí malý automat typu vše v jednom, jen ve výkonnější podobě.

Miroslav Jiříček ze společnosti Remont čerpadla ještě doplňuje: "Klasické řešení je otázkou minulého století, dnes už skoro každý požaduje vyšší komfort, kolísání tlaku je nepříjemné. Například u karmy nebo kotle s průtokovým ohřevem při kolísání tlaku u klasické vodárny nenastavíte stálou teplotu užitkové vody. Proto bych doporučoval sestavu doplnit externím frekvenčním měničem. Ten roztočí čerpadlo vždy podle okamžitého odběru vody. Ten se totiž u domu s hodně odběrnými místy může měnit v každém okamžiku. Měnič pak plynule zvýší výkon čerpadla, takže tlak vody na odběrném místě zůstane konstantní."

Zároveň ale přiznává, že tento komfort něco stojí, běžnou vodárnu klidně prodraží o deset i více tisíc. "Když budete počítat náklady na vodárnu na jeden běžný rodinný dům, počítejte s deseti tisíci. Pro tři rodiny ji musíte ale už úplně jinak dimenzovat, takže se dostáváte do úplně jiných cenových relací," vysvětluje.

Oba odborníci se ale shodují v jednom: "Při výběru musíte začít součtem spotřeb jednotlivých domácností. Počítejte s tím, že například večer se všichni koupají nebo sprchují, do toho klidně pojedou myčky nádobí, pračky, splachuje se, umývá nádobí. Takže musíte začít výběrem dostatečně výkonného čerpadla, pak teprve volit další příslušenství. Jestli v případě starého čerpadla výkon odpovídal, řiďte se jeho výkonem, hledejte na štítku hodnotu Q, tedy množství vody, které je schopné dodávat do požadované výtlačné výšky. A hledejte moderní ekvivalent. Ale rozhodně to neřešte sami nadivoko, nechejte si poradit od instalatéra nebo projektanta."

Máte osobní zkušenost s vodním automatem? Podělte se s ostatními v diskusi.