Barvy jednošichtovky šetří čas i peníze. Ale jsou husté, nadřete se

  • 11
Barvy, kde se základní i vrchní vrstva provádí jediným nátěrem, jsou dražší než běžné barvy. Když si ale spočítáte cenu základu a vrchního nátěru, můžete nakonec ušetřit.

"Odhadoval bych úsporu podle druhu barvy až na třetinu," tvrdí Karel Strnad z pražského Domu barev. "Navíc zasychají rychleji než obyčejná syntetika, takže po čtyřech až šesti hodinách můžete začít s druhou vrstvou," vypočítává přednosti.

Na druhou stranu ale přiznává, že ne každému může práce s nimi vyhovovat. "Oproti běžným barvám mívají daleko hustší konzistenci, máte pocit, že se víc nadřete. To někomu může vadit," připomíná.

Jsou i na rez, povrch se ale stejně musí očistit

Vícevrstvé barvy se dělí na dvou a třívrstvé. Mezi typické dvouvrstvé (syntetické na bázi pryskyřic) patří například Hammerite. Typicky pro něj platí tvrzení o nesnadném nanášení, v tenké vrstvě ho nelze nanést.

"Je pravda, že se občas najdou lidé, kteří si na něj stěžují, že nedrží na povrchu, ale s tím bych nesouhlasil. Když jsem se jich ptal na jejich postup, ukázalo se, že nedodrželi základní pravidla při přípravě povrchu," komentuje vedoucí oddělení barev Michal Sláma z pankráckého Bauhausu.

"Mnoho lidi si myslí, že když se v reklamě natírá na rezavá místa, nemusí povrch nijak čistit. To ale v praxi neplatí. Před každým natíráním musíte povrch zbavit volných částí staré rzi, obrousit, zbavit prachu a odmastit," připomíná. Tyto zásady ostatně platí pro veškeré natírání.

"I když jsou barvy určené na rez, musíte stejně upravit podklad tak, aby se odstranily nesoudržné části, odstranit prach a odmastit."

"Pak teprve využijete všech výhod těchto barev. Kov vzduchotěsně uzavřete jednolitou vrstvou barvy, to evokuje pocit, jako byste ho potáhli plastem. A máte větší šanci, že konstrukce začne reznout později než u běžné syntetiky," říká Strnad.

Zvláštní pravidla platí pro natírání velkých ploch, například střech. Tam je vhodné použít barvy na bázi alkydových pryskyřic modifikovaných uretany, které i po nátěru zůstávají pružné ve velké ploše. Typickým představitelem je barva Alkyton od nizozemského výrobce Rost-Oleum.

Na lehké kovy – hliník, měď nebo zinek použijte třívrstvé jednošichtovky. "Tady nemůžete použít běžné syntetické barvy, reagují s kovem. Proto se do barev přidává další složka. Během schnutí se jednotlivé složky v barvě vyselektují tak, aby se ochránil kov a zároveň vytvořila vrstva odolná proti povětrnostním vlivům," radí Karel Strnad.

Jde to i vodou

Samozákladující barvy můžete vybírat i mezi vodouředitelnými barvami. Například Austis má letos nový komplet barvy na kovy s odmašťovadlem. Podle výrobce by součástí struktury měla být antikorozní ochrana v celé tloušťce nátěru. Navíc by měla obsahovat příměsi, které zabrání šokové korozi v době, kdy barva teprve zasychá.

Mezi nejznámější vodou ředitelné barvy patří Antirezin, který se proslavil kontroverzní reklamou "Až to budu natírat příště..." (viz video).