Pravidelným testováním předejdete zvýšeným nákladům na čištěním vody v bazénu.

Pravidelným testováním předejdete zvýšeným nákladům na čištěním vody v bazénu. | foto: Profimedia.cz

Údržbu bazénu v horku nezanedbávejte. Náprava vyjde daleko dráž

  • 5
Současné vyšší teploty mohou majitele bazénů překvapit. Voda má tendenci kazit se rychleji, a proto je potřeba věnovat jí zvýšenou péči. Kdo ji neuhlídá, zaplatí za chemii řádově víc než při běžné údržbě, navíc se nějaký čas bude muset obejít bez koupání.

S cenou za údržbu vody v bazénu to není zase až tak horké, jak se myslí. V běžných podmínkách, které panují přes sezonu, stačí jen nějaké pomalorozpustné tablety. Například pětikilové balení multifunkčních tablet Arcana za tisícikorunu vystačí pro bazén o 20 m³ padesát týdnů, takže s rezervou celý rok.

Podmínkou však je pravidelná kontrola pH vody. „To je věc, kterou by si měl zafixovat každý majitel bazénu. pH je alfou a omegou, z něj by měl každý vycházet. Nejdříve upravit hodnoty a pak teprve řešit další,“ říká bazénový specialista Patrik Zmeškal ze společnosti Mountfield.

Přitom přípravky upravující pH se prodávají zhruba v cenách kolem stokoruny za kilogram. „Napřed testerem změřte, jaké máte parametry vody. To se liší podle lokality a vlastností vody, které dodává vodárna. Pak se rozhodnete, zda potřebujete pH+ nebo pH-,“ doporučuje Zmeškal.

Pohotovost v tropech

Co běžně funguje při normálním počasí, v horku se rychle zvrtne ve sliz a zelenou vodu. Pokud v chladnějším období kontrolujete vodu například jednou týdně, tak když přijdou třicítky, kontrolu provádějte několikrát týdně.

Přehledný diagram pro odstraňování špinavé vody v bazénu

Je třeba nešetřit ani na filtraci. Za běžných podmínek platí pravidlo, že jednou denně by celý objem vody měl projít filtrací. To předpokládá, že například u bazénu o objemu 25 m³ s filtraci o výkonu 5 m³ za hodinu byste teoreticky měli denně filtrovat pět hodin, spíše o chlup více. Příkon takového čerpadla je kolem 400 wattů, takže denní spotřeba energie bude kolem 2 kWh (zhruba 10 korun).

Během těch několika tropických dnů v roce se vyplatí počet hodin filtrování zdvojnásobit, zaplatíte sice o pár desetikorun za elektřinu více, ale za čistou vodu to stojí. Stejně tak i v době, kdy odjíždíte na dovolenou. Před odjezdem zkontrolujte vodu, srovnejte pH, dodejte polorozpustné tablety a zapněte filtrování na vyšší intenzitu. A nešetřete na písku ve filtraci. Pytel vás přijde na dvě stovky a jednou za dva roky by se měl pro zachování schopnosti čištění vyměnit.

Co se stane, když zezelená

Když něco zanedbáte v běžné údržbě, je běžné zajít do nejbližšího obchodu s pomůckami pro majitele bazénů a nakoupit vše pro první pomoc.

Pokud je voda jen zakalená, možná pomůže vločkovač za stovku, ale může být také problém s tvrdostí vody. Abyste ji mohli změřit, musíte si pořídit tester (kolem 400 korun), případně pak přípravek upravující tvrdost vody a snižující obsah železa a manganu (kolem 200 korun).

Pokud voda zezelenala, budete muset bazén zašokovat (kolem 200 korun) a pak vyvločkovat (stokoruna).

To vše vás bude stát peníze (ceny se mění podle prodejce či průběhu různých akcí probíhajících během sezony), čas a energii. A hlavně se nebudete se moci koupat. A vysvětlete to dětem, když máte nejbližší bazén několik kilometrů daleko, z místního rybníka je už žabinec a teploty venku atakují třicítku.