Poloautomatické vysavače jsou ideální pro nadzemní bazény nebo menší rodinné...

Poloautomatické vysavače jsou ideální pro nadzemní bazény nebo menší rodinné bazény. | foto: Mountfield

Nejlepší bazénové vysavače můžete řídit jako auto na dálkové ovládání

  • 5
I při nejlepší péči o čistotu bazénu se do vody dostane spousta nečistot. Komu nevadí čas strávený péčí o bazén, koupí si ruční vysavač za dvě stovky, ale na trhu již řadu let existují samostatné automaty, o které se nemusíte vůbec starat. Vyčistí jak dno bazénu, tak i stěny.

Je to jako se vším. Luxus a úspora času se cení. Proto ty rozdíly v cenách od stokorun až po desetitisíce. Přesto tu jeden obrovský rozdíl je. Zatímco ruční a poloautomatické vysavače pracují tak, že se napojí na filtrační jednotku a vysávají s vodou i nečistoty ze dna a stěn, automaty jsou komplet vodními vysavači s motorem, filtrem a sběrnou nádobou. Ta se poté velmi jednoduše vyprazdňuje jako klasický vysavač.

Kdo bych chtěl, aby se mu bazén čistil sám, může zvolit jako nejlevnější řešení - poloautomatický systém. Vypadá jako jakási medúza, která se podtlakem vody přisaje na dno a pomocí membrány se trhaně pohybuje po bazénu.

„Ten pohyb není nijak řízený, je naprosto náhodný. Ale dokáže se vyšplhat i po stěně vzhůru a vyčistí tak celý bazén,“ vysvětluje Jakub Nováček ze společnosti Mountfield.

Ceny začínají zhruba na dvou tisících. Mění se podle toho, jak kvalitní materiály byly použity na výrobu. Jak dobře odolají vlivu chloru a UV záření. „Hlavně se ale odvíjejí od toho, na jaký výkon čerpadla filtrace je vysavač dimenzovaný. Nemá tedy význam kupovat dražší poloautomat, když máte nejmenší filtraci. Je třeba sledovat údaje, pro jaké výkony je stavěný. A pokud si nevíte rady, tak každý rozumný specialista vám vždy poradí,“ radí Nováček.

Nepočítejte však s tím, že vysavač bude fungovat s nejlevnější kartušovou filtrací (která se stejně nejčastěji vyskytuje u gumových bazénů), na to je výkon čerpadla příliš malý. V době, kdy malou pískovou filtraci koupíte už za ceny kolem dvou tisíc korun, stojí za to přestat se trápit s kartuší a koupit i tu levnou pískovou. To se samozřejmě týká malých nadzemních bazénků s objemem kolem 10 kubíků vody, u větších s kartušovou ani nemá cenu počítat. Kvalitní a výkonnou pískovou filtraci na našem trhu seženete již od 6 tisíc korun.

Síťka na plovoucí nečistoty je jedno z prvních příslušenství, které si majitel bazénu musí pořídit.

Poloautomaty se přisají podtlakem na dno. Uvnitř uvnitř je membrána, která kmitá a posouvá Brownovým pohybem po dně a stěně.

Poloautomat sice pracuje dobře, ale aby precizně vyčistil celý bazén, potřebuje čas. A v největším horku to může být právě ten čas, který byste měli poskytnout filtrování. Navíc nemůžete odjet na dovolenou, navolit interval čištění a interval filtrování. Vždy musíte hadici ručně nasadit na skimer.

A pak jsou tu plně automatizované robotizované automatické bazénové vysavače. Ty se samozřejmě od poloautomatických vysavačů liší cenou a výkonem. Ty nejlevnější například neumějí šplhat po stěnách bazénu. Ale jinak pracují podobně jako obývákové robotické vysavače nebo robotické sekačky. 

Ty nejlepší mají i dálkové ovládání. To je dobré, když máte bazén v podstatě čistý, jen malou lokální nečistotu. Pomocí ovládání ho navedete na špinavé místo a on ho vyčistí. Stačí je jen vložit do vody a vše ostatní už automatický bazénový vysavač zvládne sám díky naprogramované řídící jednotce, a to i po dobu nepřítomnosti majitele bazénu doma.

Těmto automatům můžete i naprogramovat dobu čištění a lze je využívat i pro bazény, které mají víceúrovňové dno. A mají ještě jeden bonus pro uživatele – vybrané modely na trhu mají ve své výbavě i přepravní vozík, takže manipulace s nimi je naprosto bezproblémová a velmi jednoduchá.