Bedlovnice zlatá

Bedlovnice zlatá | foto: www.houbar.cz

Bedlovnice zlatá (Phaeolepiota aurea)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiBedlovnice zlatá není vzhledem k mohutným, nápadně zbarveným plodnicím se třpytivě zrnitě šupinkatým povrchem prakticky zaměnitelná za žádnou jinou houbu.

Zajímavý je rovněž fakt, že roste na stanovištích bohatých na dusík, zejména v kopřivách. Můžeme se s ní setkat v parcích, ale i například na hřbitově.

Klobouky jsou 5 - 25 cm široké, v mládí polokulovité, pak zvoncovité až sklenuté, jemně zrnité, zlatožluté nebo skořicově hnědé, naspodu s krémovými, pak až okrově hnědými lupeny. Třeň je válcovitý, hladký, nažloutlý až žlutohnědý, zrnitě šupinkatý, 8 - 15 cm dlouhý a 1 - 3 cm široký s výrazným blanitým, na spodní straně zrnitým, žlutohnědým prstenem. Dužnina má nakysle kořenitou vůni. Výtrusy jsou světle okrové až světle slámově žluté.

Kdy a kde roste

Bedlovnice zlatá roste velmi vzácně od srpna do října na zemi jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se na stanovištích bohatých na dusík (většinou v kopřivách), na okrajích cest v lesích a parcích.

Je jedlá, ale ne příliš valné chuti. Jelikož jde o houbu vzácně se vyskytující, je možná lepší si ji vyfotografovat a chutný pokrm si připravit z hub chutnějších a častěji nacházených.