Pila, kterou můžete vyhrát, je na pomezí hobby a farmářské kategorie.

Pila, kterou můžete vyhrát, je na pomezí hobby a farmářské kategorie. | foto: Mountfield

Vyhrajte benzinovou řetězovou pilu. Stačí zodpovědět jednu otázku

  • 13
Připravili jsme pro vás soutěž o benzinovou řetězovou pilu vhodnou pro řezání palivového dříví a drobné práce na zahradě u domu či chalupy. Pila se sice ještě řadí do kategorie hobby, ale s výkonem motoru 1,8 kW začíná atakovat střední třídu farmářských pil.

Když vybíráte řetězovou pilu, je důležité si ujasnit, k čemu ji budete používat. Od toho se pak odvíjejí všechny ostatní parametry.

Pily podle výkonu

Pro občasné řezání spadlých větví a nařezání několika málo kubíků dřeva do krbových kamen si vystačíte s hobby pilou, které se vyrábějí od obsahu zhruba 30 cm³.

Soutěžte o pilu

Pila Oleo-Mac 410 CX má výkon 1,8 kW.

Odpovězte na otázku a vyhrajte pilu Oleo-Mac GS 410 CX s novým motorem, který snižuje emise do ovzduší až o 70 %. Cenu do soutěže věnovala společnost Mountfield. Odpovídat můžete od středy 26. 10. do středy 2. 11. ZDE.

S jídlem však roste chuť a možná se pod vlivem prvních zkušeností budete chtít pustit i do náročnějších úkolů. Proto odborníci radí koupit si o chlup silnější pilu, abyste si pak nevyčítali, že jste mohli trošku připlatit a měli doma stroj, který vás výkonově neomezuje.

Za silnější farmářské pily se obecně považují pily s o něco větším výkonem, se kterými nařežete dřevo do krbu, klidně několik kubíků ročně. Zároveň se taková pila nezahlcuje, lépe vniká do dřeva a tolik se nenadřete.

U profesionálních pil od výkonu 4 kW se počítá s tím, že se s nimi bude denně kácet v lese. Pro domácí použití jsou však zbytečně naddimenzované, mívají i delší lištu, což zvláště pro amatéry není příliš bezpečné.

Podle délky lišty

Podle toho, jak silné dřevo budete zpracovávat, volte i délku lišty. Pokud si necháváte domů přivážet silnější kulatinu, budete muset volit pilu s delší lištou. Ale pozor, neznamená to, že na slabou pilu nasadíte delší lištu a můžete řezat.

U každého stroje najdete v manuálu, jakou maximální lištu lze použít. Pokud toto nedodržíte, jste na nejlepší cestě zavařit motor, který takový nápor nezvládne.

Všimněte si některých pil v hobbymarketech: na slabou pilu nasadí dlouhou lištu a rázem pila vypadá profesionálněji a mnohého nezkušeného zákazníka to může zmást. Proto na řezání silných kmenů je třeba koupit silnější pilu, která delší lištu snese bez problémů.

Jaké mají vychytávky

Při výběru se ptejte na několik drobností, které mohou hodně usnadnit život. Zvláště u silnějších pil se velmi hodí takzvaný dekompresní ventil, který hodně usnadní startování i těm, kteří nejsou tak fyzicky disponováni.

U hobby a farmářských pil by také neměl chybět primer, který před startem napumpuje benzin až do válce. Pila tak rychleji chytá. Některé profesionální pily ho nemají, ale tam se nepočítá s tím, že by pila ležela třeba půl roku pod kůlnou nebo v garáži.

Praktickou vychytávkou je šroub napínání řetězu z boku bez sundání krytu řetězky, se šroubovákem se pracuje lépe, než když se musí napínat zepředu. Nejde o drobnost – každý řetěz se prací natahuje a rozhodně je příjemné mít možnost „doladit“ napětí řetězu bez rozebírání stroje.

Další vychytávky, které by neměly chybět řetězové pile, čtěte v předešlém článku (více zde).

Výsledky soutěže

Výhercem se stal Jiří Tesner. Pracovníci společnosti Mountfield jej budou kontaktovat, aby se domluvili na předání výhry. Výherci blahopřejeme.

Témata: Pila, Mountfield, Pily, chalupa