Vyjeďte si se svým miláčkem za hranice, vemte ho i k moři, ale nezapomeňte jim

Vyjeďte si se svým miláčkem za hranice, vemte ho i k moři, ale nezapomeňte jim pas, případně potřebná potvrzení, která vyžaduje ta která země. | foto: Profimedia.cz

Zvíře, které berete za hranice, musí mít čitelné značení a pas

  • 12
Po 3. červenci 2011 může veterinární lékař vydat pas jedině zvířeti, které označí čipováním. Svému již tetovanému psovi, kočce nebo fretce ale pas měnit nemusíte.

Kdy vaše zvíře musí mít pas

Pokud se majitel zvířete pohybuje se svým psem, koněm či fretkou po zemích EU, má povinnost mít u sebe jeho pas, případně u koní průkaz, vysvětluje Josef Duben.

Pas zvířete je majiteli vydán veterinárním lékařem pouze na základě jednoznačné identifikace zvířete tetováním nebo mikročipem.

Až do 2. července může být pas zvířeti vydán na základě označení čipem nebo tetováním, od 3. 7. 2011 už jen na základě označení zvířete čipem.  

Právě končí osmileté přechodné období, kdy se chovatelé psů, koček a fretek měli připravit na to, že od letošního července bude možné označovat zvířata pouze čipem.

Formulace nařízení o čipování je sice jednoznačná, přesto šéfové veterinárních správ členských zemí EU rozhodli minulý týden v Bruselu pro jistotu vydat prohlášení o jednotném výkladu závazném od neděle 3. července 2011 pro všechny členské země:

"Po 3. 7. 2011 se musí psi, kočky a fretky označovat pouze čipem, ale u těch, kteří byli tetováni do tohoto data, není nutné dodatečně aplikovat čip za podmínky, že je tetování dostatečně čitelné," sdělila evropská komise. To znamená, že bude akceptováno i označení zvířat provedené před 3. 7. 2011.

Výklad je jedna věc, ale jistota je jistota

Máte-li tedy zvíře značené tetováním, zkontrolujte mu čitelnost tetování dříve, než někam vyrazíte. Pokud máte jen minimální pochybnosti o čitelnosti tetování, neváhejte a navštivte před cestou ještě veterináře; přidání čipu jako pojistka, že vaše zvíře bude jednoznačně identifikovatelné, vám může ušetřit řadu problémů.

S čipem máte jistotu jednoznačné identifikace zvířete.

Myslí si to i Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy České republiky: "I přes výklad evropské komise lze cestujícím po EU i do třetích zemí doporučit vyvarovat se nedorozumění, ke kterému by mohlo dojít při kontrole odpovídajícím orgánem v případě, že by tetování bylo špatně čitelné, a nechat si označit čipem i psa, který již byl před 3. 7. 2011 tetován. Výhody čipu ostatně převažují nad tetováním. Příkladem je snazší identifikace v případě, že se pes ztratí," konstatuje

Pas je nutný i pro případnou kontrolu povinné vakcinace či potvrzení veterináře o ošetření proti echinokokóze či klíšťatům, které některé státy vyžadují.  Podrobnější informace najdou majitelé na webu Státní veterinární správy, u exotických zemí na příslušné ambasádě. Další tipy, na co se při cestování se psem do zahraničí připravit, najdete v článku Když cestujete se psem do zahraničí, nezapomeňte na pas, čip ani očkování.

Co na cestu do Chorvatska a co do Austrálie

Dříve vyžadované klinické vyšetření a potvrzení příslušné městské veterinární správy již při cestách do okolních zemí nutné není, stačí mít pouze platný pas a platné očkování. "Touto podmínkou se rozumí vakcinace zvířete proti vzteklině minimálně tři týdny a maximálně rok před cestou," vysvětluje veterinární lékařka Michaela Riedlová.

Do Chorvatska navíc potřebujete klinické vyšetření ne starší 3 dnů a razítko z příslušné veterinární správy do pasu, kde je již vyznačeno klinické vyšetření.

Do zemí na jiných kontinentech (např. do Austrálie či na Nový Zéland) nebo ostrovních států (Anglie) platí přísná pravidla. "Majitel zvířete musí začít s testy na různé choroby s předstihem minimálně 6 měsíců," varuje Riedlová.

A co pohyb v pohraničí?

A jak je to s pohybem v pohraničí, například po turistických stezkách se psem či hipostezkách šněrujících například hranice s Rakouskem? Viz článek Vyzkoušejte si i několikadenní putování s koněm po republice.

Co se může stát, pokud nebudete mít zvíře očipované nebo zapomenete jeho pas a policie či celníci je budou chtít zkontrolovat? "Kontrolní orgán sousední země může uložit pokutu a nařídit odpovídající opatření, nejspíš návrat pěšinou zpět do Čech," konstatuje Duben.

Vyjeďte si se svými miláčky za hranice, ale nezapomeňte jim pas, případně
Cestování se psem

Další praktické rady pro cestování se zvířaty najdete v článcích Pozor na horko a dusno, domácí mazlíčci bez vody trpí a Horko je peklem pro štěňata, obézní a nemocné psy. V každém případě by měl itinerář vaší cesty respektovat zdravotní stav a potřeby vašeho zvířete.

Co čipování obnáší pro vaše zvíře a co pro vás

Vlastní aplikace mikročipu není pro zvíře nijak příjemná. "Je ale je jen o něco málo horší než vakcinace, většina zvířat nikterak přehnaně nereaguje," uklidňuje veterinární lékařka Michaela Riedlová s tím, že majitelé nemusí mít žádné obavy.

Pokud je majitel citlivější povahy a při spatření aplikátoru mikročipu na něj jde mdloba, může se na veterinárním pracovišti domluvit na zákroku bez přítomnosti majitele, je to otázka několika vteřin. "V každém případě je ale několik dní po čipování lepší, když je zvíře spíše v klidu, aby se zamezilo posunování mikročipu pod kůží," upozorňuje Riedlová.

Není čip jako čip, ujistěte se, že bude čitelný

Mikročipů je na trhu spousta druhů; dejte si hlavně pozor na velmi levné čipy, které nemusí splňovat závaznou ISO normu 11784 a nejdou pak v některých případech přečíst libovolným čtecím zařízením. "Při úřední kontrole to pak může vypadat, že zvíře čipované není. I v takovém případě můžete se zvířetem cestovat, musíte ale mít u sebe čtecí zařízení, které číslo čipu přečte," varuje Riedlová.

I když se prvotní investice do čipu může zdát vysoká, zaplatíte ji jen jednou za život zvířete. Ceny mikročipů se pohybují od 350 do 1 000 Kč podle druhu použitého mikročipu a dalších služeb poskytovaných v souvislosti s aplikací mikročipu, což může například být i vyřízení veškerých formulářů. "Dražší čipy bývají kvalitnější a mají lépe udělaný povrch, který rychle přilne k okolní tkáni a čip pak necestuje pod kůží," vysvětluje veterinářka.

Ve srovnání s tetováním jsou čipy výhodnější. Čip má jednoznačně delší životnost než tetování a jeho aplikace je výrazně méně bolestivá než tetování. Podstatné také je, že zvíře s mikročipem má v případě ztráty určitě větší šanci k nalezení, protože čip obsahuje unikátní číslo, pod kterým je zvíře registrováno.

"K nalezení zvířete pomocí systému GPS vám ale mikročip nepomůže, k tomuto účelu jsou k dostání speciální a velmi drahé obojky," uvádí Riedlová na pravou míru omyl řady pejskařů. Více o vyhledávání zvířat pomocí GPS najdete v článku GPS navigace neslouží jen v autě, najde i zatoulaného psa.