Měří se teplota povrchu na ploše vyznačeného kruhu.

Měří se teplota povrchu na ploše vyznačeného kruhu. | foto: Bosch

Plísni doma můžete předejít. Termodetektorem si změřte tepelné mosty

  • 32
Uprostřed zimy s nízkými venkovními teplotami je ideální příležitost změřit si, zda zedníci neodvedli špatně svou práci. Pomocí termálního detektoru změříte, zda máte kvalitní izolace v podkroví, zda vám neprofukují okna, zda nemáte v bytě tepelné mosty.

Detektory měří povrchovou teplotu materiálu bezdotykově pomocí infračerveného čidla. Rozdíly jsou ve vybavení jednotlivých měřicích přístrojů a tím i v jejich cenách. Na trhu najdete v hobby segmentu přístroje od Black & Decker či Bosch, za hobby cenu nabízí v jednodušším provedení i Voltcraft, který se jinak zaměřuje spíše na měřiče pro profesionály.

Nejjednodušší přístroje v ceně kolem tisícikoruny umějí jen měřit teplotu. To znamená, že přístrojem nejprve namíříte na referenční bod a sledujete změny teploty tak, jak jím pohybujete po zdi či rámu okna.

Se zajímavou novinkou přišel loni na podzim výrobce Bosch, který pro amatéry připravil systém měření, který rovnou i vyhodnotí jeho výsledky. "S teplotou povrchu můžete zároveň sledovat i teplotu prostředí, ve kterém se měří. Jakmile jsou teploty zdi v porovnání s teplotou v místnosti příliš nízké, přístroj to vyhodnotí a upozorní, že v této části konstrukce není něco v pořádku," popisuje jednotlivé funkce Petr Čtvrtlík ze společnosti Bosch.

Shora: relativní vlhkost vzduchu, teplota v místnosti, teplota rosného bodu, teplota povrchu

V podkroví lze často najít chyby v konstrukci zateplení.

Ve speciálním módu dokonce detektor umí změřit i vlhkost v místnosti a rovnou vypočítá rosný bod, tedy teplotu, při které při změřené vlhkosti hrozí kondenzování vody. Jakmile se rosný bod začne blížit naměřené povrchové teplotě, přístroj vás opět upozorní. Je to cesta, jak indikovat místa, kde je nebezpečí srážení vody a vzniku plísní.

Tento přístroj vzhledem k rozšířené funkčnosti patří do vyšší cenové kategorie, doporučená cena přístroje udávaná výrobcem je 3 290 korun. Lze jej použít pro kontrolu nejen v obytných místnostech, ale třeba i ve sklepě, kde potřebujete zjistit vhodnost pro skladování potravin. Po přepnutí na nejjednodušší mód prostého měření teploty si s ním klidně změříte teplotu přehřívajícího se notebooku nebo třeba i náboje u auta, pokud máte podezření, že vám odchází ložisko.

Termální detektor Black&Decker

Detektorem lze měřit až do teplot 200 °C.

Aby bylo měření co nejpřesnější, je třeba napřed nastavit takzvanou emisivitu měřeného povrchu. Teoreticky se pohybuje od nuly do jedné (absolutně černý materiál). U profesionálních přístrojů pro bezdotykové infračervené měření se nastavuje emisivita ručně podle tabulek, u hobby přístrojů výrobci sdružují do skupin materiály s podobnou emisivitou.

V kategorii nejvyšší emisivity pak najdete běžné stavební materiály jako je beton, štuk či sklo, nižší pak zastupují například žula, dlažební kostky či dřevovláknité desky, nejnižší emisní stupeň například porcelán. Určitě si při koupi přístroje ověřte, zda má možnost emisivitu nastavit, aby bylo měření co nepřesnější.