O dobře založenou zahradu se téměř nebudete muset starat.

O dobře založenou zahradu se téměř nebudete muset starat. | foto: Profimedia.cz

Vytvořte si zahradu pro pohodáře, o kterou se nebudete muset starat

  • 20
Zahrada pro pohodáře musí být taková, aby se v ní příjemně relaxovalo a snadno se udržovala. Tomuto požadavku odpovídá tzv. přírodní zahrada, která je šetrná k životnímu prostředí a poskytuje životní prostor řadě užitečných živočichů.

Především se přizpůsobte místním podmínkám. Hlavními limity jsou nadmořská výška (případně neobvyklé mikroklima) a půdní podmínky (dovoz většího množství kvalitního substrátu je neekologický i neekonomický).

Správný výběr druhů vám ušetří peníze a smutek nad uhynulými rostlinami i čas: odolné druhy potřebují méně péče. Vytvořte slunná i stinná zákoutí a nebojte se pořádných stromů a větších keřů. Vysadíte-li je na jižní nebo severní stranu, stín vás neomezí.

Do různých koutků dejte lavičky, houpačky, netradiční sedátka, houpací sítě. Jedna terasa ve stínu bude pro letní horké večery s přáteli, slunná pro nedělní snídaně.

Promyslete, jaký budete chtít trávník. Ten perfektní znamená nejen dokonalou přípravu (20–40 cm souvrství jemného štěrku či písku a drahou zeminu), umělou závlahu a v hlavní sezoně sečení nejméně jednou týdně.

Potřebuje také vydatně hnojit. Mezi hnojivy jsou sice velké rozdíly, ale tak jako tak je to chemická látka, která se splavuje s dešťovou vodou a stéká do vašich jahod nebo ředkviček. Z herbicidů i fungicidů navíc zůstává v prostředí řada velmi nebezpečných reziduí.

To louka z dobré směsi se bude vlnit ve větru a časem pěkně pokvete, můžete ji sekat a poležet si na dece. Když budete sekat větší plochu, rozdělte si práci na etapy, bude to větší pohoda a motýli a brouci se v trávě budou moci stěhovat. Louka také bude druhově bohatší. Nepoužívejte mulčovací sekačky, rozdrtíte drobné živočichy.

Podrost místo záhonů

Místo založení květinových záhonů zvolte pohodářské strategie: do podrostů pod keře a stromy vysaďte bujné, spolehlivé trvalky, které se rychle zapojí. Jednou z nejspolehlivějších je lesní jahoda (Fragaria vesca).

Do nízkých keříků a trvalek zapadá na podzim listí: nemusíte je vyhrabávat, podrost bude mít na zimu teplou pokrývku, do které se zahrabe i ježek, na jaře se listí promění v hnojivo.

Na slunných místech založte štěrkové záhony podle technologie Perennemix. Byla sice vyvinuta pro městské plochy, kde je problém se zálivkou a údržbou, ale skvěle se hodí i na malou plochu. Rostliny (především traviny, trvalky a bylinky do kuchyně) se sázejí do odplevelené ornice pod 7–10 cm štěrku frakce 8/16 mm.

Rostliny zakoření do ornice, kamínky omezí odpar vody, zaplevelování je minimální. S běžným záhonem nesrovnatelné. Nebojte se, že plocha bude vypadat jako parkoviště: jen na vás záleží, jak hustě rostliny vysázíte.

Snažte se použít rostliny, které jsou zdrojem potravy (nektar a pyl pro včely, motýly a jiný užitečný hmyz, plody pro vás, ptáky a drobné savce ). Trvalky a traviny řežte až na jaře, také slouží jako potrava i úkryt drobným savcům a ptákům.

Šetřete na dopravě

S rozmyslem vybírejte i neživé materiály. Kámen pro dlažby nebo štěrky objednejte z blízkého lomu, ušetříte peníze za dopravu a do vzduchu se dostane podstatně méně zplodin, včetně oxidů uhlíku. Totéž platí o transportu substrátů.

Tropické dřevo je pověstné trvanlivostí, ale pro plantáže na jeho produkci se kácejí pralesy a cestuje k nám přes půl zeměkoule. Volbou jsou dřeva z mírného pásu anebo recyklované dřevo, které je téměř k nerozeznání od 'normálního'. I to vám ušetří čas, recykláž nepotřebuje téměř žádnou údržbu.

Mulčovat nemusíte jen drcenou kůrou nebo dřevěnou štěpkou, skvěle se uplatní i sláma a posečená tráva. Když ji nevyužijete na mulčování, dejte ji na kompost, s jinými organickými odpady ji proměníte na kvalitní hnojivo.

Přilákejte přirozené predátory: krmte ptáky, věšte budky, instalujte napáječky, včelí domečky, z hromady starých větví vytvořte úkryt pro ježky. Malý vodní prvek ocení celoročně všichni živočichové, navíc pomůže na jaře množení obojživelníků (žáby sežerou ohromné množství hmyzu a slimáků).

Schraňujte dešťovou vodu a využívejte ji na zalévání. Vytvořte zkrátka chytrý systém, který bude fungovat s trochou nadsázky skoro sám a vy se v něm budete cítit dobře. Nezapomeňte však, že pohodová zahrada neznamená nepořádek: je divočejší, ale musí zůstat krásná.