Každý nemá dost místa na tak velkou koupelnu

Každý nemá dost místa na tak velkou koupelnu | foto: shutterstock.com

Bidetový komfort za několik stokorun

  • 47
Jen málokomu se poštěstí mít v koupelně dost místa, aby se do ní vešel nejen klozet, ale i bidet. Nahraďte ho levnou sprškou.

Bidetová sprška se přimontuje k přívodu vody, jen se místo stávajícího uzávěru vody namontuje nový, s odbočkou. Toto řešení levně nahradí například sice sofistikovanější, ale mnohonásobně dražší "věhlasnou" Oras Bidetta, což je souprava baterie s ruční sprškou, která se montuje k záchodovému umývátku.

Komu se chce užít si komfortu možnosti míchat teplou a studenou vodu (pokud ji má vůbec na toaletě zavedenou) a zaplatit za to přes čtyří tisíce korun, zvolí originální řešení. Kdo teplou vodu na záchodě nemá, může zvolit "náhradní" řešení za několik stokorun. I kdyby koupil drahou variantu, více užitku by mu to v tomto případě nepřineslo.

Stejně tak uvažovala i naše čtenářka, která nám poslala  tip na levnou, ale přitom naprosto funkční náhradu. "Odkoukala jsem to u kamarádky, taky neměli dost místa, ale ani dost peněz na celkovou přestavbu koupelny, takže toaleta stále představuje jen ten metr čtvereční plochy, kam se nic než klozet nevejde," popisuje. "Zpočátku jsem měla strach, jak to bude s tou studenou vodou, ale s překvapením jsem zjistila, že to nedělá žádný problém," usmívá se nad decentními otázkami spojenými s osobní hygienou.

Když už mělo dojít k montáži, napsala nám, takže jsme mohli být u toho. Pozvala si sice řemeslníka, ale proces byl tak jednoduchý, že ho zájemci určitě zvládnou i sami a proto jsme se rozhodli nabídnout ho i vám.

Původní stav1) Kombi WC, jaké každý zná. Na stoupačce zastavte vodu a odšroubujte roháček. Hlavní uzávěr se v našem případě skrýval za plastovými dvířky za klozetem.




Nový roháček s odbočkou2) Místo roháčku našroubujte dvoucestný ventil s odbočkou (podobný jako k pračce). Na jednu se připojí nádržka klozetu, na druhou odbočka hadice spršky.




Nový roháček s odbočkou3) Než začnete experimentovat, přeměřte vzdálenost přívodního potrubí od protilehlých stěn nebo rohů. Když je příliš blízko, nepodaří se dvoucestný ventil našroubovat. Při šroubování potřebuje víc místa než původní armatura.


Vyznačte si místo, kde se sprška pověsí na zeď4) Teď to poslední: vyměřit, kam se přišroubuje držák bidetové spršky. Aby nepřekážela při vstávání z mísy, montuje se obvykle dozadu za nádržku. Majitelka bytu, kde jsme připravovali tuto rubriku, si však přála (vzhledem k frekvenci používání) umístit ji v úrovní mísy, aby se uživatelé nemuseli pro spršku otáčet.

Tvrdým, ostrým předmětem narušte povrch dlaždice a teprve pak vrtejte5) Vrtání do obkládaček je operace vyžadující cit. Vyplatí si pořídit speciální vrták do keramiky, aby nepraskla. Držák spršky neponese velkou váhu, stačí proto hmoždinky o průměru 6 milimetrů.



Bidetová sprška se zapíná stiskem tlačítka6) Hotovo! Bidetová sprška je připravená k akci. Teď už můžete pustit vodu a vyzkoušet ji. Ventilem na armatuře nařiďte takový průtok vody, jaký vám při sprchování vyhovuje. Sprška se ovládá pákovým stop-ventilem, teoreticky byste nemuseli přívod vody uzavírat. Instalatéři i prodejci ale doporučují na stop-ventil nespoléhat a uzávěr do spršky pokaždé zavřít. Pokud se tomu chcete vyhnout, musíte si koupit o něco dražší model s automatickým uzávěrem vody.