Domy se podsklepují hlavně ve svažitém terénu. | foto: Českomoravský beton

Bílá vana usnadní opravy prasklin ve sklepě, samospasitelná však není

  • 37
Podsklepení domu přináší vyšší náklady na stavbu a komplikovanější technické řešení. Jenže jsou situace, kdy to bez sklepa nejde. V dlouhodobém horizontu se ukazuje jako výhodnější použít místo komplikovaných izolací vodonepropustný beton, takzvanou bílou vanu.

V současné době se staví jinak, než bylo dříve zvykem. Od sklepů se upouští, protože se počítá každá koruna utopená ve stavbě, ale také se změnil způsob používání domu. Existuje snížená potřeba sklepa jako takového. Dříve lidé pěstovali zeleninu a ovoce a chovali domácí zvířectvo, zásoby bylo potřeba uskladnit. Mrazáky nebyly, a tak se používaly chladné sklepy. Dnes to lidé nepotřebuj – mrazáky jsou, zdánlivě není třeba nic skladovat. Vše si bez problémů koupíte v supermarketu.

Existují však situace, kde si dům o podsklepení říká, například ve svažitém terénu, případně na malých pozemcích, kde se počítá s využitím podzemního podlaží jako garáže.

V posledních letech se ukazuje, že celkově ekonomicky výhodnější může být stavba ze speciálního betonu, který nepropouští vodu. "Prakticky jde o to, že bílá vana je méně náchylná na poruchy (průsak vodou) a dá se opravit," popisuje Vladimír Veselý ze skupiny Českomoravský beton.

Název bílá vana vznikl tak, že původně se vybudoval sklep a zvenku se odizoloval živičnou izolací (tavné pásy typu sklobit, IPA apod.), která je černá (tedy černá vana). Když se tato izolace nemusí použít, je sklep (vana) bez černé izolace, vznikne tedy bílá vana.

"Tato technologie nepředstavuje žádnou novinku, ale nepoužívá se plošně vzhledem k vyšším okamžitým pořizovacím nákladům. Nikdo totiž neuvažuje s náklady na sklep po celou dobu životnosti, jenže po 50 letech vyjde bílá vana levněji než černá," vypočítává.

Mezi zastánci klasických povlakových izolací a monolitických voděodolných konstrukcí existuje rivalita, ale podle některých odborníků není jednoznačně možné rozsoudit, co je nakonec výhodnější.

I bílá vana je citlivá na provedení pracovních spár v betonu. Nehodí se pro zakládání staveb pod úrovní spodní vody, v těchto případech je třeba ji doplňovat fólií. Rizikovým místem mohou být i prostupy kabelů, potrubí a inženýrských sítí.

Při sedání stavby se může izolační schopnost porušit prasknutím betonu, to však platí i pro porušení izolace v případě povlakové izolace. Navíc bílou vanu lze poměrně snadno opravit pomocí takzvaných krystalizačních ucpávek.

Možnost stavět bez klasických izolací je budoucnost lákavá, nehodí se však moc pro stavbu svépomocí. Stavebník si bílou vanu sám neudělá, potřebuje firmu. Potřebuje projektanta, statika a zručnou stavební firmu a dodavatele toho správného betonu, nejlépe někoho, kdo s podobnou technologií umí pracovat.

"Já projektuji bílou vanu docela rád, protože jako hlavní výhodu považuji, že když dojde po letech k nějaké poruše, tak to ve sklepě poznáte. Když začne voda prosakovat nějakou prasklinkou, tak to v té stěně vidíte a můžete to opravit. Když teče tam, kde praskla povlaková izolace, tak si voda najde cestičku a nevíte, kde opravovat," shrnuje výhody Stanislav Šembera z projekční kanceláře SPS projekt.

Jako nevýhodu vidí nutnost beton víc vyztužit a používat speciální prvky pro napojení stěn a dilatačních spár. "To teoreticky stavbu zdražuje, ale najdou se i firmy, které to udělají za srovnatelnou cenu," upozorňuje.

Stavěli byste dům bez podsklepení, anebo se sklepem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. června 2014. Anketa je uzavřena.

Jedině se sklepem, určitě bych ho využil
Jedině se sklepem, určitě bych ho využil 1290
Sklep už dnes považuji za zbytečnost
Sklep už dnes považuji za zbytečnost 310