VIDEO: Mláďata bílých tygrů se učí chodit, jistí je dřevěná zábrana

  • 3
Mláďata bílých tygrů mají za sebou první nejisté kroky v liberecké zoo. Po měsíci, kdy měla koťata a tygřice Surya Bára klid, je pavilon šelem opět otevřený. Ošetřovatelé sledují zvířata stále jen na monitoru, na vlastní oči je spatří při očkování na konci srpna. Křtiny se chystají na začátek září.

Mláďata se čtyřleté samici narodila 1. července ráno. Koťata byla zprvu slepá, vidět začala zhruba po dvou týdnech života. To ošetřovatelé poznali podle odlesků očí v jedné z kamer, které zoo nechala do porodního boxu nainstalovat.

Bílí tygři v Liberci

Historie chovu bílých tygrů v liberecké zoo

Liberecká zoo odchovala mláďata bílých tygrů zatím jen jednou. Před deseti lety je porodila Isabella. Tu ale v roce 2009 zabila dvojice lvů, když pronikli do jejího výběhu. (více zde)

Tři mláďata porodila Surya Bára poprvé loni v říjnu. O potomky se ale jako prvorodička nestarala a mláďata uhynula. Na začátku července už vše dopadlo dobře.

Tři týdny po porodu se koťata pokusila o první vrávoravé kroky mimo box. Ten ústí na takzvanou palandu, což je stupínek situovaný 1,5 metru nad úrovní vlastní ubikace. "Před pádem do hloubky brání koťatům dřevěná zábrana. Podlahu pod ní navíc chovatelé pro jistotu podestlali dřevitou vatou," přiblížil mluvčí zoo Ivan Langr.

Pavilon šelem je sice návštěvníkům od pondělí otevřený, šance spatřit koťata na vlastní oči je ale zatím malá. I když se osmělí a z porodního boxu vylezou, kvůli výšce zábrany nejsou vidět.

Všechny ostatní šelmy jsou přes léto ve venkovním výběhu, pracovníci zoo se proto tygří matku snaží připravit na jejich přítomnost. "Jde o to, aby si zvykla na různé zvuky a ruchy," vysvětlil Langr a podotkl, že v případě Suryi Báry se jedná o trochu nervózní samici.

V září proběhnou křtiny

Trojčata sají výhradně mateřské mléko, žádné další příkrmy nemají. Zoologové se zatím ke zvířatům nepřiblížili, jejich vývoj stále sledují pouze na televizních obrazovkách. Na vlastní oči je uvidí na konci srpna při očkování.

"Oddělíme matku Suryu Báru do sousední ubikace a poprvé mláďata vyzvedneme. Projdou rychlou veterinární kontrolou - odebereme jim krev, naočkujeme je, dostanou první dávku antiparazitárních prostředků a mikročipy," vyjmenoval Langr s tím, že zoologové při tom určí pohlaví koťat.

Koťata se pak k tygřici vrátí. Ošetřovatelé se neobávají, že by je jejich matka odvrhla. "Sice nikdy nevíme, co se může stát, ale nepředpokládáme to. V minulosti se nám to ještě nestalo," je přesvědčený Langr.

Veřejné křtiny tygříků pak zoologická zahrada nachystala na sobotu 8. září odpoledne. Jména bude zoo vybírat z 1 800 tipů, které jí lidé poslali.