Na prorůstající trávu v chodnících a parkovištích se dnes často používá Roundup.

Na prorůstající trávu v chodnících a parkovištích se dnes často používá Roundup. | foto: Zoo Praha, Profimedia.cz

Jedovatý Roundup lze nahradit biologickým přípravkem. V Evropě má zákaz

  • 102
Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi. Mohl by být nadějí pro rovnocennou náhradu Roundupu, o kterému se už dnes ví, že není až tak nevinný, jak se o něm léta tvrdilo.

Phydura má jedinou nevýhodu. Zatím nemá atestaci pro Evropu. „Pro naše podnikatele by to bylo neúnosně drahé, protože jen základní atest na jednu účinnou látku stojí kolem 100 000 eur a je jich tam několik. Pak následují další testy na zvířatech, včelách a dalších, kde se poplatky vyšplhají ještě o řád výš,“ popisuje Lukáš Kvasňa, který u nás prodává biologická hnojiva nizozemské firmy Pure. 

Několikrát se stalo v nedávné minulosti, že se někdo pokusil do Evropy biologický herbicid „propašovat“. Skončilo to však pokutou, protože evropská legislativa je neúprosná.

Co je EPA

Agentura pro ochranu životního prostředí (U.S. Environmental Protection Agency zkráceně EPA či USEPA) je agentura, spadající pod Federální vládu Spojených států amerických, pověřená ochranou lidského zdraví a životního prostředí; vzduchu, vody a země.

EPA začala fungovat 2. prosince 1970, kdy ji založil prezident Richard Nixon. V současnosti má asi 17 tisíc zaměstnanců, 10 regionálních poboček a 27 laboratoří.

Zdroj: Wikipedia

Phydura se skládá ze dvou hlavních účinných látek – hřebíčkového oleje a octa. Dohromady vytvářejí synergický efekt, který znásobuje účinky jednotlivých látek. Po aplikaci sprejem rostlina začne vadnout do dvaceti minut a zcela zvadne do 24 hodin.

Americký trh má tu výhodu, že látka nespadá pod takzvanou EPA registraci. Proto američtí výrobci nemusejí podstupovat finančně náročné testy.

Podobná látka jako jsou totální herbicidy se využívá hlavně pro zahradnické a zemní práce. Například při zakládání nového trávníku se země postříká herbicidem, počká se, než přestane působit a vyseje se nový trávník.

Podobně se ničí plevely, které prorůstají dlažbou u domů. Plevele jsou totiž nesmírně odolné a v konečném důsledku dokáží zničit i samotnou dlažbu. Ne nadarmo běžně vidíme, že se dostanou i přes asfalt.

Problém je v tom, že v současné době hojně používaný Roundup podle některých posledních výzkumů není až tak úplně neškodný přírodě a lidem, jak se dosud tvrdilo (podobný osud potkal kdysi i DDT, o kterém se také tvrdilo, že je přírodě neškodný a dodnes se s jeho stopami setkáváme). Obecně se má, že za jeho používáním stojí celosvětová lobby. A jeho výrobci zřejmě nepatří „do stejné party“ chemických výrobců jako výrobci Phydury.

Kdo chce však hubit plevele mezi dlažbou ekologicky, měl by oprášit recepty našich babiček. Udělejte si roztok octové vody a polijte jí chodníček. Toto řešení za pár korun poslouží podobně jako drahý nedůvěryhodný přípravek. 

„I když je ocet jednou ze složek Phydury, nebude mít takovou účinnost, ale myslím že je to lepší než používat drahou chemii,“ komentuje Kvasňa. Připomíná ještě jiný způsob. „Dřív to dělali také tak, že dlažbu polili horkou vodou. Anebo kdo má doma napařovač, jaké se používají k čištění do domácnosti, může jej také použít.“

Co si myslíte o používání herbicidu Roundup? Podělte se s ostatními v diskusi.

Používáte herbicid Roundup, anebo dáváte přednost mechanickému odstraňování plevele?

celkem hlasů: 2625

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 7. července 2015. Anketa je uzavřena.

Roundup
Roundup 1534
Mechanický postup
Mechanický postup 925
Jiné metody
Jiné metody 166