Birma

Birma | foto: Profimedia.cz

Birma je noblesní kočičí šelma z Tibetu, živé převtělení chrámových kněží

  • 2
Tato krásná, majestátní a přitom něžná kočka má pronikavě modré oči a sympaticky nekonfliktní a milou povahu. Ačkoliv neustále vyhledává společnost rodiny, přesto zůstává sebevědomá a nikdy nedotírá. Zvláštností je, že vyhledává oční kontakt se svým člověkem, je to jeden ze způsobů její komunikace.
"Birma se aktivně účastní rodinného života a dokáže vycítit nálady a situace v rodině. Kromě toho doslova miluje děti, má s nimi velkou trpělivost a při hrách s nimi je opatrná. Zvláštností je, že při hře ani při boji nikdy netasí drápky, v nebezpečí se spíše stáhne," popisuje chovatelka Ivana Roznerová zajímavé kočičí plemeno, které pochází z tibetských chrámů.

Pozor na atlasy plemen, ať se nezamilujete

Specifika každého kočičího plemene poznáte, až když ho máte doma. Roznerová se opravdu naplno věnuje právě chovu birem, protože jí přirostly k srdci; láskyplně je nazývá birmičkami. Nové přírůstky shání po celém světě a neváhá si jet pro kotě do Holandska či do Španělska.

Birma ve věku osmi měsíců

Její vášeň přitom začala vcelku nenápadně. "Poprvé jsem viděla birmy na fotografii v knize o kočkách, zaujaly mne na první pohled a od té doby jsem naprosto propadla jejich kouzlu," vypráví zkušená chovatelka. V jejím bytě se momentálně pohybuje hned 23 birem: z toho osm chovných koček a tři kocouři, zbytek jsou koťata a dorost.

Birma je velice klidné a přizpůsobivé plemeno, které se nenechá ničím vyvést z míry. Jsou to spíše tichá zvířata, která mají ráda svůj klid a pohodlí, ale snáší se i s ostatními zvířaty. "Soužití se psy, zakrslými králíky ani jinými kočkami nečiní birmě žádné problémy. Znám i rodinu, která chová velkou suchozemskou želvu a i s tou se birma přátelí," popisuje přizpůsobivost birem Roznerová.

Nevelké nároky na péči

Birma je skromná kočka, nevyžaduje zvláštní péči. Jen bývá nerada sama, proto pokud s ní nemůžete trávit dostatek času, měla by mít alespoň zvířecího kamaráda: buď druhou birmu nebo jiné zvíře.

Ani jako strávník není náročná; potřebuje pouze kvalitní granule a konzervičky. Občas jí můžete přilepšit vařeným masem, jakýmkoliv kromě vepřového. Samozřejmostí by měla být kvalitní veterinární péče, pravidelné očkování a odčervování.

Birmy patří mezi středně velká plemena, charakteristické jsou pro ně modré oči a bílé ponožky. Základní barevné mutace jsou černohnědá, modrá, čokoládová, lila, červená a krémová. Birma kompletně dospívá až ve čtyřech letech, kdy se jí na krku vytvoří charakteristický límec.

Birma s koťaty, která se rodí vždy bíláKoťata birmy se rodí vždy bílá, vybarvují se až později

Koťata se rodí bílá. Jejich budoucí zbarvení je poznat u výrazných barev, jako je například černohnědá, už do tří dnů po narození. U světlejších odstínů, jako je krémová a lila, trvá vybarvení mnohem déle. Plného vybarvení birmy dosahují dokonce až ve dvou až čtyřech letech.

Polodlouhá srst nepotřebuje zvláštní údržbu, stačí ji jednou týdně vyčesat. "Birmy mají krátkou podsadu, takže jejich srst neplstnatí ani se necuchá, což je velká výhoda. Více péče srst vyžaduje pouze před výstavou, kdy je potřeba i měsíční příprava srsti," upozorňuje chovatelka.

Přizpůsobivá a klidná kočka

Hrdé a vznešené držení těla je pro birmy také typické. "Nezáleží na tom, jestli je zrovna doma v obýváku nebo na výstavě, stále působí noblesně a nese se jako královna. Nahrává tomu i držení ocasu: birmy ho nosí vysoko a zahnutý, jako veverky. Jsou to opravdové kočičí osobnosti," popisuje je chovatelka.

Plemeno má velice přísný standard, jeden z nejpřísnějších. Z toho důvodu je chov velice náročný, což se projevuje i na vyšší pořizovací ceně čistokrevného kotěte. U kotěte z kvalitního chovu, kterého chcete pouze za mazlíčka, se cena pohybuje okolo deseti tisíc korun. U koťat prodávaných do chovu pak je cena přibližně dvojnásobná, s ohledem na kvalitu daného jedince.

Kotě s průkazem původu vám podle chovatelky zaručí, že z něj vyroste opravdová birma s tou správnou povahou a tolik obdivovanými charakteristickými vlastnostmi. Ty se totiž křížením a nečistokrevným chovem bohužel vytrácejí.

"Dobrý chovatel by měl potencionálnímu zájemci o koťátko odpovědět na všechny otázky a poradit s chovem. Také je dobré si ohlídat, aby měl chovné kočky otestované, jak na závažná infekční onemocnění typu FeLV a FIV, tak i na genetické nemoci ledvin a srdce, jako je PKD a HCM," radí Roznerová každému, kdo by o birmě uvažoval.

Mytický původ birmy

Legenda vypráví o kněžích z Tibetu, kteří vyznávali náboženství Kittah a uctívali bohyni převtělování Tsun Kyan-Kse a boha Song-Hyo. S nimi žily v chrámech stovky bílých koček, do kterých se údajně kněží po smrti převtělovali, o čemž rozhodovala právě bohyně Tsun Kyan-Kse.

Birma s charakteristickou obličejovou kresbou

V jednom z chrámů žil kněz Mun-Ha, kterého všude doprovázel jeho věrný bílý kocour Sinh. Jedné noci chrám napadli siamští nájezdníci a Mun-Ha byl zabit. Po smrti kněze se oči kocoura Sinha údajně vybarvily do modra jako oči bohyně, jeho bílá srst na nohou a ocase ztmavla a na jeho tváři se objevila tmavá maska, symbol nečistoty a zlé vraždy. Zbytek těla dostal zlatavý odstín. Pouze jeho tlapky, které se dotýkaly hlavy starého kněze, zůstaly čistě bílé, na znamení čistoty.