Prérijní bizoni se po více než sto letech vracejí na kanadské pláně

  • 12
Kanaďané nadšeně oznámili světu, že se jim podařilo do volné krajiny vrátit druh, který se významně podílel na formování tamních ekosystémů. Úspěšně totiž 1. února vypustili prvních šestnáct bizonů do údolí Panther v národním parku Banff, a to v den 150. výročí vzniku Kanadské konfederace.

Vypuštění prvních 16 zvířat je součástí pětiletého pilotního projektu, který bude velmi pečlivě sledován. Jeho výsledky totiž rozhodnou o návratu bizonů do kanadské volné přírody do budoucna. Tam totiž bizon chybí více než sto let a jeho „návrat domů“ tak je pro Kanaďany historickým i kulturním triumfem.

Vládní agentura Parks Canada, která sdružuje a spravuje 46 kanadských národních parků, vybrala pro transport do údolí Panther na počátku roku šestnáct vhodných zdravých zvířat, především mladých březích samic.

Vybraní bizoni byli tři týdny v karanténě a podstoupili přísné zdravotní testy, aby byla jistota, že nemají závažné choroby jako například tuberkulózu skotu nebo brucelózu. Na konci ledna je naložili do přepravních kontejnerů upravených tak, aby se v nich dali bezpečně převézt.

Přes noc je pak nákladní automobily převezly na zhruba 400 km vzdálený a vládou vlastněný ranč Ya Ha Tinda v blízkosti hranic národního parku Banff, následující ráno, tedy 1. února, pak vrtulník kontejnery transportoval na pastviny v údolí Panther národního parku Banff a bizoni byli vypuštěni.

Neznamená to ovšem, že už by byla zvířata nechána napospas osudu. Pracovníci Parks Canada budou i nadále monitorovat jak zdravotní stav stáda, tak zajišťovat jejich přístup k potravě a vodě. Zhruba do června 2018 vypuštěná populace zůstane na uzavřené údolní pastvině, poté má být vypuštěna na východní svahy parku Banff o rozloze zhruba 1200 čtverečních kilometrů. To už se bizoni plně zapojí mezi ostatní původní druhy a mohou začít plnit svoji chybějící roli v místním ekosystému.

Projekt návratu bizonů do národního parku Banff znamená navrácení klíčového druhu do kanadské krajiny a měl by být podobně přínosný jako u nás návrat divokých koní, zubrů a praturů do bývalého vojenského prostoru u Milovic, který ocenil i magazín Science. Navíc návrat těchto velkých klíčových kopytníků do české krajiny už dokonce šetří peníze státu (více zde).

I u nás byli velcí kopytníci přirozenou součástí ekosystému, mezi nimi i zubr (tedy bizon evropský), více čtěte zde:

30. prosince 2015

V dlouhodobém horizontu přispěje i nově zavedená divoká populace bizonů v Kanadě k národnímu i mezinárodnímu úsilí o zachování tohoto druhu.

,