Blín černý - Květ blínu je žlutý s fialovými žilkami a prašníkem. | foto: Profimedia.cz

Blín černý (Hyoscyamus niger)

  • 0
Blín černý byl již ve středověku užíván jako anestetikum. Rostlina je účinkem velmi podobná rulíku zlomocnému a též stejně smrtelně jedovatá. Dnes se užívá například k léčbě astmatu. Samoléčbu však nezkoušejte.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Jeho latinské jméno je složeninou řeckých slov „hyos“ a „cyomos“, v překladu „prasečí bob“. Toto jméno získal pravděpodobně z toho důvodu, že ač je vysoce jedovatou rostlinou, prasata si na něm velmi pochutnávají, a to bez jakýchkoli zdravotních následků.

Popis rostliny: Blín černý je jednoletá až dvouletá rostlina z čeledi lilkovitých, typická nepříjemným až odporným zápachem. Tato rostlina je vysoce jedovatá především pro obsah alkaloidů a glykosidů, při vyšší dávce způsobuje smrt. Je původní v Evropě, západní Asii a severní Africe.Výškou dosahuje až 60 centimetrů. Kořen má vřetenovitý s přímou lodyhou. Lodyha je statná a přímá. Listy střídavé, vejčité, mělce laločnaté, porostlé chloupky. Květy jsou pětičetné, široce nálevkovité, uspořádané do vijanu. Barvu mají žlutou s fialovými žilkami a též fialovým prašníkem. Plod je vejčitá tobolka obsahující uvnitř semena.

Stanoviště: Vyžaduje slunné a teplé stanoviště. Objevuje se na pustých místech, v příkopech, při cestách, na rumištích či polích. Vyrůstá především na písčitých půdách.

Výskyt: V ČR roztroušeně, avšak v posledních letech je vidět vlivem člověka čím dál méně. Ve světě se vyskytuje zejména ve Středozemí, v Asii až po Japonsko, v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Období květu: Blín kvete od června do srpna.

Ohrožení: Vinou člověka začíná být v ČR stále méně vidět.