Princip podtlakové metody blowerdoor testu

Princip podtlakové metody blowerdoor testu | foto: www.uss.cz

Blower Door test odhalí, kudy může do podkroví zatékat. Ušetříte desetitisíce

  • 1
Speciální test těsnosti parozábran při stavbě podkroví odhalí netěsnosti i tam, kde by to člověk pouhým okem nepoznal. Znamená sice malou investici navíc, v případě problémů by ale škody stály minimálně desetinásobek.

Záludnost půdní vestavby spočívá v tom, že případné netěsnosti v plášti budovy se projeví až po dlouhých měsících a letech, kdy vlhkost tiše narušuje izolaci a sádrokarton. Vyplatí se proto investovat zhruba pět tisíc korun a nechat si udělat nezávislou zkoušku těsnosti vestavěné parozábrany.

"Test Blower Door děláme samozřejmě nejen při vestavbě podkroví, ale i při dokončování běžných domů," říká Stanislav Paleček, předseda asociace Blower Door CZ. Nejvíce se podle něho používá při stavbách, kde hodně záleží na precizní práci řemeslníků, například u nízkoenergetických domů.

Do dveří se nainstaluje rám s ventilátorem

Do dveří se nainstaluje rám s ventilátorem

Proto doporučuje nespěchat za každou cenu, počkat se zaklopením izolací sádrokartonem a těsnost proměřit. "Je to daleko levnější než po letech v podkroví bourat sádrokartony a dělat nové izolace," vysvětluje.

Při Blower Door testu se pomocí ventilátoru vytvoří v místnosti mírný podtlak, který odhalí všechny netěsnosti tím, že vznikne průvan zvenčí. Měří se přitom míra výměny vzduchu.

V určitém rozsahu se "průvan" připouští. Proudění ale nesmí překročit rychlost 0,5 m za sekundu a vzduch v místnosti se nesmí vyměnit více než dvakrát za hodinu. Pokud se tyto hodnoty překročí, musí se netěsnosti opravit - zpravidla stačí lajdácky slepené fólie přelepit.

Utěsní se všechny průduchy

Utěsní se všechny průduchy

Měří se i těsnění kolem oken

Měří se i těsnění kolem oken

Při testu těsnosti se musí zavřít všechna okna a pečlivě utěsnit vzduchové průduchy a otvory pro instalace.

Do domovních dveří se instaluje ventilátor, který vytváří mírný podtlak, po netěsnostech se pátrá s měřicím přístrojem - anemometrem ukazujícím přímo proudění vzduchu. Předmětem zájmu jsou hlavně přechody mezi střešní šikminou, štítovými stěnami a podlahou a také střešní okna.

Tam, kde se předpokládají větší rozdíly teplot, lze tuto metodu doplnit i termovizí. Získaný obrázek tak dobře ukáže místa úniků tepla konstrukcí a nebezpečí kondenzace vlhkosti na chladných místech.