Žluna zelená (Picus viridis)

Žluna zelená (Picus viridis) | foto: Profimedia.cz

Lasička se vozí na žluně? Fotomoment ze souboje na život a na smrt

  • 15
Tento snímek vyfotil Martin Le-May z Hornchurchu východně od Londýna a okamžitě začal kolovat sociálními médii. Na první pohled vypadá neuvěřitelně, objevily se i dohady, že je dílem Photoshopu. Le-May však zřejmě měl opravdu štěstí, byl ve správný čas na správném místě, a navíc dokázal zmáčknout spoušť fotoaparátu v tu pravou chvíli.

Fotograf vzpomínal, že šel se svou ženou Annou na procházku do parku. „Chtěl jsem jí ukázat žlunu zelenou, kterou ještě nikdy neviděla. Zničeho nic jsme uslyšeli zakřičení a zelený záblesk. Ukázal jsem ženě ptáka a schovali se za břízky. Vytáhli jsme dalekohledy a pak už jen pozorovali podivnou scénu,“ vylíčil situaci na webu Birdguides.com, kde najdete i další fotografie.

02.března 2015 v 21:34, příspěvek archivován: 03.března 2015 v 15:55

ABSOLUTLEY INCREDIBLE photo by Martin Le-May. Green Woodpecker and Weasel. Apparently the Woodpecker escaped. pic.twitter.com/PUt1b2Mbhs

Bylo jim divné, že pták podivně poskakuje v trávě, jakoby nepřirozeně tančil. Jenže pak se vznesl směrem k fotografovi a ten pak uviděl, co je příčinou toho tance. „Měl na zádech dravce a byl to boj na život a na smrt,“ vzpomíná.

Žluna přistála kousek od diváků, lasička možná vycítila jejich přítomnost a ztratila na okamžik koncentraci. Toho pták využil a rychle se vznesl, lasička vyšla tentokrát naprázdno. Zůstal však výjimečný snímek, který zachycuje krásu i krutost přírody a který i lidem připomene přírodní zákonitosti.

Podle ornitologa Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické se nejedná o úplně běžný přírodní úkaz. „K různým dramatům dochází v přírodě v souvislosti s lovem mnohokrát za den, ale aby se žluna dostala do vzduchu s lasičkou na zádech, to je zřejmě opravdu unikátní. Nevím o žádné podobné fotografii,“ komentuje unikátní snímek.

V širším kontextu fotografie ilustruje skutečnost, že většina z nás má o přírodě často zkreslené, idealistické představy. „Lidé mají tendenci si přírodu idealizovat a představovat si všechna zvířata v harmonickém soužití. Jenže podobných dramat se každý den odehrávají miliony, šelmy se také musí nějak živit. Jen na svůj lov potřebují klid, takže většinou nemá svědky,“ komentuje zkušený ornitolog drama, které se fotografovi podařilo zachytit.

Co se šelmy týká, podle ornitologa jde o lasici kolčavu, respektive o její menší formu, které se říká kolčavka. „O to je situace zajímavější, protože právě tyto malé lasičky se specializují na lov hrabošů v norách. Jde sice o holou spekulaci, ale předpokládám, že žluna se čistě náhodou dostala do blízkosti zřejmě nedospělé, nezkušené lasičky, která neodolala a na neobvyklou kořist zaútočila. O tom, že šlo o nezkušené mládě, svědčí mimo jiné i to, že se žluně vůbec podařilo vzlétnout,“ doplňuje Vermouzek. Každopádně je tato fotografie důkazem, že stojí za to se dívat kolem sebe i v „obyčejném“ městském parku.“

,