Bolehlav plamatý | foto: Profimedia.cz

Bolehlav plamatý (Conium maculatum L.)

  • 0
Bolehlav plamatý je často lehce zaměnitelný s planou petrželí či mrkví. Je prudce jedovatý, při sběru dávejte velký pozor. Určujícím znakem je nepříjemný zápach po myšině.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Jedovaté účinky bolehlavu byly známy už za starověkého Řecka. Řekové používali bolehlav k otravám a stejně tak ho používali v Římě starověcí filozofové k sebevraždám. Například Sokrates se radši otrávil odvarem z bolehlavu, než aby se zřekl svých filozofických názorů.

Popis rostliny: Dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých. Dorůstá až 200 centimetrů. Původní v Británii, Evropě, Asii a v severní Africe. Pod zemí roste tenký vřetenovitý kořen, ze kterého vyrůstá široce větvená, rýhovaná lodyha, dole červeně zbarvená. Listy jsou dlouze řapíkaté, složené z několika zubatých lístků, zaměnitelné s mrkví, planou petrželí, fenyklem, pastinákem či kmínem. Kvete bílými květy, které jsou sdruženy do okolíku složeného až z dvaceti okolíčků. Plodem jsou zelenavé vejčité dvounažky. Prudce jedovatá rostlina. Je cítit nepříjemným zápachem. Při otravě dochází k udušení za plného vědomí. Po požití je nutné co nejrychleji vyvolat zvracení a vyhledat lékařskou pomoc

Stanoviště: vyrůstá na vlhkých místech. Často kolem cest, na pustinách, v křovinách a v blízkosti sídlišť, na rumištích, podél břehů, na kompostech, polích, v zahradách atd. Upřednostňuje kypré a dobře hlinité půdy.

Výskyt: Roztroušeně se vyskytuje po celém území ČR, hlavně v teplejších oblastech. Ve světě je k vidění téměř po celé Evropě, Asii, na severu a jihu Afriky. Také na Novém Zélandu, USA, Mexiku a Kanárských ostrovech.

Období květu: Kvete od května do srpna.

Ohrožení: Není ohrožen.