Zmenšená příroda u vás doma

Zmenšená příroda u vás doma | foto: shutterstock.com

Bonsaje před dovolenou přesaďte do země a chraňte je před úpalem

  • 0
Před odjezdem na dovolenou zajistěte bonsajím dostatečnou zálivku. Zasazením do země vydrží déle. Dají se tak pěstovat i na chatě, kam jezdíte jen o víkendech.

Bonsajím hrozí uschnutí především v létě, proto je chraňte před úpalem. Umístěte je do polostínu (např. pod stromy nebo ke zdi) na místo orientované na východ či západ, na těchto místech panuje příhodnější prostředí než uprostřed zahrady. Nejsou celý den na přímém slunci, navíc stromy a popínavé rostliny okolo udržují relativně vyšší vzdušnou vlhkost.

"Hlavně je před odjezdem na dovolenou nezapomeňte pořádně prolít, a pokud mají pevný kořenový bal, pomůže i přesazení přímo do záhonu. Mohou pak lépe přijímat vlhkost," radí zkušený pěstitel Martin Zoun.

Zalévaní ve správný čas

Bonsaje zalévejte brzy ráno a pozdě večer odstátou vodou. Když rostliny zalijete za největšího úpalu čerstvě natočenou studenou vodou, mohou dostat šok. Je-li však bonsaj přeschlá a potřebuje akutně zalít, umístěte ji alespoň na hodinu do stínu. Počkejte, až zchladne, a teprve pak ponořte celou misku do vlažné vody.

Před odjezdem na dovolenou

Pokud se nemůžete věnovat rostlinám každý den, raději je zapustěte i s miskou do země v polostínu. "Při pěstování na terasách dejte misky s bonsajemi do větší nádoby naplněné směsí rašeliny a kompostové zeminy. Při zalévaní důkladně prolévejte celé okolí rostliny, zajistíte tak dostatek vláhy na dva až tři dny," říká Martin Zoun. Pokud mají rostliny dostatečně prorostlý a pevný kořenový bal, můžete je podle něho i vyndat z misky a vysadit volně do záhonu. Mohou tak lépe přijímat vláhu i z okolní zeminy a nemusí se zalévat delší dobu.

Krádež bonsají

Bonsaje vzbuzují obdiv, ale i závist. Pražskému pěstiteli zmizely na začátku května exempláře za skoro 1,5 milionu korun - čtěte Zloději ukradli pěstiteli ze zahrady bonsaje za půldruhého milionu.

Bonsaje zapuštěné v záhonu ale příliš nevyniknou a nevypadají tak esteticky jako naaranžované v miskách. Letní zapuštění bonsají do záhonu by proto mělo být jen dočasné řešení. Hodí se při odjezdu na dovolenou nebo při pěstování např. na chatě, kam dojíždíte pouze na víkendy.

Bonsaj na konci léta

V srpnu a září jsou rostliny na vrcholu vegetace a postupně se připravují na období klidu. I v této době dbejte na zálivku. Sluneční paprsky už nejsou tak prudké, aby rostliny vysychaly příliš rychle, a proto je můžeme umístit na slunné místo. Celodenní slunce v této době rostlinám naopak svědčí - podporuje rychlejší a lepší vyzrávání letorostů a tvorbu a ukládání zásobních látek na zimu. To platí i pro letněné pokojové bonsaje.

Zaštipujeme a hnojíme

Srpen je posledním měsícem, kdy bonsaje prostřiháváme a zaštipujeme. Po zaštípnutí se ještě vytvoří nové výhony a bonsaj musí mít dostatek času na jejich vyzrání. U později prostřihávaných bonsají by nestačily výhony dostatečně vyzrát a v zimě by snadno namrzaly. V této době také měníme způsob hnojení. Nepoužíváme už dusíkatá hnojiva podporující narůstání zelené hmoty, ale hnojiva draselná a fosforečná. Ta napomáhají vyzrávání nových výhonů. Hnojíme jednou týdně do přelomu srpna a září.

V září začínají listnaté bonsaje měnit vzhled. Větší výkyvy teplot, zkracování dne, menší intenzita slunečních paprsků - to vše je pro rostliny impulzem k přípravám na zimování. Můžete se těšit z pohledu na zbarvující se listy, případně na zrající plody svých rostlin.