Kruštík ostrokvětý

Kruštík ostrokvětý | foto: Karel Nepraš

Botanici objevili u Ústí jednu z nejvzácnějších orchidejí v Česku

  • 9
Jeden z nejvzácnějších druhů našich orchidejí objevili v těchto dnech botanici v těsné blízkosti Ústí nad Labem. Na srázech mezi Ústím a Hostovicemi našli exemplář kruštíku ostrokvětého. Je to teprve druhá lokalita v Česku, kde byl výskyt této nenápadné orchideje s nazelenalými květy potvrzen.

"Tento druh byl pro Českou republiku nově nalezen v roce 2008, do té doby tu nebyl znám. Tehdy jsme ho našli u Štěpánova v Českém středohoří v rámci práce na knize Orchideje Českého středohoří," uvedl botanik Karel Nepraš.

Kruštík ostrokvětý

Na orchidej v blízkosti Ústí nyní narazil také on. "Našel jsem tam jen jednu rostlinu. Ta orchidej je sama o sobě velmi nenápadná, není to atraktivní druh, který by šokoval svým vzhledem. Zajímavá je v zásadě tím, že je to velice vzácný druh. Je také velmi obtížné tento druh rozpoznat," říká Nepraš.

Že se skutečně jedná o vzácný kruštík ostrokvětý, Neprašovi ve středu potvrdil odborník, který se na rod kruštíků specializuje.

Kruštík ostrokvětý je podobný jedné z nejběžnějších orchidejí

"Je to druh velice podobný jedné z nejběžnějších orchidejí v České republice, kruštíku širolistému. Výrazně se od něj ale liší v tom, že kruštík širolistý je cizosprašný. To znamená, že ho opyluje hmyz, konkrétně mravenci," popsal Nepraš.

Kruštík ostrokvětý je naproti tomu samosprašný - rostlina si dokáže sama vytvořit plodná semena. "To, že se v dané lokalitě nyní vyskytuje pouze jediná rostlina, tedy neznamená, že tu populace automaticky zanikne, může se tu dál udržovat," podotkl Nepraš.

Kruštík ostrokvětý je znám ze západní a střední Evropy, roste například ve středním a jižním Německu. Jako vzácný druh vápencových pohoří je uváděn i ze Slovenska.

"V České republice ho do roku 2008 nikdo neviděl. Nemusí to ale být tím, že by byl zas až tak extrémně vzácný, jenže skoro nikdo ho nerozpozná," podotkl Nepraš.

Nález se podařil v rámci dlouhodobějšího projektu, který podrobně dokumentuje flóru v jižní části okresu Ústí nad Labem.

Místo nálezu kruštíku ostrokvětého

Místo nálezu kruštíku ostrokvětého