Boxer není pes pro lenochy. Potřebuje vydat energii, jinak se trápí

  • 1
Rozhodně nestačí boxera třikrát denně vyvenčit po čtvrt hodině. To jeho zásobě energie nestačí. I kdybyste s ním nechtěli závodit nebo chodit po výstavách, musíte s ním jezdit na kole nebo běhat a dát mu šanci, aby vydal energii.

Boxer se hodně dříve používal jako pracovní plemeno například i pro policii. Nejvíc mimo profesionálů boxery využívají aktivní lidé, kteří s ním sportují.

„Je to pes, kterého by si neměla pořizovat rodina, která čeká, že ho třikrát denně vyvenčí za čtvrt hodiny. Potřebuje více aktivity a pak zase doma bude v klidu a nebude vyžadovat soustavnou pozornost,“ upozorňuje poradkyně chovu Jana Fagošová.

Fotogalerie

Přestože má boxer kratší čenich, dobře snáší i extrémní zátěž. To si ostatně v praxi zkouší i druhý člen „boxeří“ rodiny a mistr světa Robert Fagoš, který se pravidelně zúčastňuje závodů. „Naposledy, když jsme závodili v Itálii, bylo ve stínu třicet a ti psi to zvládali. Jde o to, že boxer musí být správně vyvinutý, co se týká poměru velikostí hlavy i nozder. A pak záleží i na jeho kondici. To je stejné jako u lidí,“ tvrdí Fagoš.

Podle něj by si lidé měli hlavně uvědomit, že boxer není ten typ pejska, který se pořizuje ́k dětem ́. „Tím nechci říct, že by děti neměl rád, ale není to prvoplánový mazlíček. Je úžasný, ale potřebuje i zátěž. Není možné, aby ho člověk nechal jen tak bez povšimnutí. Uvědomte si, že drtivá většina úrazů, které se stávají, je zaviněná majitelem velkého a silného psa. Nedostalo se mu důsledného výcviku. Když vás kousne ratlík, budou důsledky jiné než například u velkého psa, který sám o sobě vyvolává respekt,“ upozorňuje závodník.

Německý boxer

Podívejte se kartu německého boxera do našeho Atlasu psů.

Boxer prý nikdy sám od sebe bezdůvodně nezaútočí. Ale nechávat ho samotného s dětmi i tak není vhodné. Protože malé děti mu někdy dokážou lézt pořádně na nervy a nerad po sobě nechá malovat nebo nechat se tahat za uši. Pak mu ujedou nervy a dá najevo, že je mu to nepříjemné. Takže rafne. Ani třeba nechce ublížit, jen si chrání svůj klid.

Pes potřebuje vychovávat od prvních dní stejně jako malé dítě, proto by si měl z původní domácnosti už odnášet základní návyky a vztah k lidem. „Když si půjdete pro pejska, hodně si všímejte prostředí, v jakém se štěňátka pohybují. Musí být jasné, že jsou zvyklá na lidi, že se jich nebojí. Že když něco provedou, reagují na příkaz, že něco nesmějí. Pokud vás chovatel odvede někam do kozího chlívku nebo kotce, ihned z toho raději vycouvejte. V takové rodině nedostanete kvalitního psa,“ doporučuje Jana Fagošová.