Mechanický zavírač dveří (ilustrační foto)

Mechanický zavírač dveří (ilustrační foto) | foto: iDNES.cz

PORADNA: Jak seřídit zavírač dveří, když bouchá, až se třese dům

  • 2
Naše brano začalo zavírat tak prudce, že se skoro rozbije skleněná výplň. Partaje v přízemí trpí hlukem a náš správce domu není schopen to seřídit, píše čtenářka Hobby.

Všimla si, že zavírač je od výrobce Brano, bohužel však nepoznala, o který z typů jde konkrétně. To je velmi důležité zjistit, každý typ má trochu jiné provedení a způsob seřízení. A na trhu je navíc hodně značek, například ještě Geze, Diplomat, Kaba či Dorma.

"Pokud vám starý zavírač bouchá do zárubní, dotáhněte regulační šroub nebo šrouby, pokud je jich tam víc. Jestliže se rychlost zavírání nezmění, není pravděpodobně v zavírači olej. A když v první fázi zavírání dveří zavírač zavírá rychle a u konce zpomalí, je to kvůli nedostatku oleje, ke kterému může dojít opotřebením vnitřních částí nebo chybně zvolenou velikostí zavírače. To znamená, že jste zvolili příliš malý zavírač pro příliš těžké dveře. V takovém případě je lepší pořídit nový," vysvětluje Zdeno Glac z oddělení vývoje a technologie Brano.

Typ K214

A hned přidává další příklady. V případě, že seřízený zavírač s dostatkem oleje způsobuje bouchání dveří do zárubní, lze zkrátit (zašroubovat) šroub táhla. Při nedovírání naopak lze prodloužit (vyšroubovat) šroub táhla.

Délka zkrácení/prodloužení závisí na síle bouchání nebo nedovírání dveří a je třeba ji nastavit zkusmo (například poprvé zkrátit šroub o 10, pak o dalších 5 mm atd.). V případě zkrácení nebo prodloužení šroubu táhla nemusí táhlo s pákou svírat 90°, výchylka by však neměla být větší než ± 2 cm. Má totiž vliv na velikost doklepu a funkci zavírače.

Přinést úplně obecný návod na seřízení každého zavírače nelze, společností, které je vyrábějí, je několik a jednotlivých modelů ještě víc. U hydraulických modelů je také třeba nezapomenout, že vlivem teploty během léta a zimy (u venkovních dveří u domu) může docházet k tuhnutí oleje a tím i ke změně rychlosti zavírání.

Zdeno Glac doporučuje, aby si každý u svého výrobce našel konkrétní typ a stáhnul si návod k montáži, jehož součástí je instruktáž k seřízení. "Funkci zavírače ovlivňuje i správná montáž. Proto je prvním krokem svěřit ji odborné firmě. Jemné seřízení během provozu pak zvládne i zdatný kutil," doporučuje.

Seřízení podle počtu šroubů

1. Pokud má zavírač pouze jeden regulační šroub (většinou na boku tělesa), lze jím seřídit rychlost zavírání otočením vpravo = zpomalování, vlevo = zrychlování zavírání.

2. U zavíračů se dvěma šrouby jsou většinou regulační šrouby označeny. Například u typu P100 jsou označeny čísly 1 a 2.

Typ P100

Šroubem č. 1 se reguluje první fáze (tzv. kočárková), to je úhel od úplného otevření (počáteční poloha) až po zhruba 70° (konečná poloha kočárkové fáze). Pokud není třeba v tomto úseku zpomalovat chod dveří, lze tento šroub vyšroubovat tak, aby hlava šroubu byla v rovině s tělesem zavírače.

Šroubem č.2 se reguluje rychlost zavírání dveří od konečné polohy kočárkové fáze až do zavření dveří. Na tomto šroubu je značka (důlek). Pokud tento směřuje ke středu zátky tělesa (šroub je natočen tak, že důlek je nejblíže ke středu tělesa), je doklep největší. Natočením na pravou nebo levou stranu se doklepová rychlost zmenšuje a pootočením ji lze minimalizovat (u typů P100, R12 a D80 ano, u typů K pouze změnou délky šroubu táhla).

Typ D80

Množství variant a argumentem pro stažení konkrétního návodu je například fakt, že u některých typů se předpětí seřizuje předpětím pružiny, tedy natažením rohatky.

Na závěr doporučuje odborník v případě nouze postupovat podle selského rozumu. "Pokud nevíme, co se kterým šroubem nastavuje, nastavujte nejdříve jeden šroub, vyzkoušejte reakci zavírače na jeho přestavení, a pak pokračujte s dalším šroubem," radí.