Břečťan popínavý

Břečťan popínavý - Listy jsou lesklé, střídavé, tmavozelené, dlanitě laločnaté, většinou s pěti laloky. | foto: Profimedia.cz

Břečťan popínavý (Hedera helix L.)

  • 0
Jedovatá rostlina, která však po úpravě dokáže léčit.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte, že...

Protože Břečťan kvete na podzim, tedy v době, kdy už je většina rostlin odkvetlá, patří mezi důležitý zdroj nektaru pro hmyz.

Popis: Břečťan je stále zelená popínavá rostlina. Patří do čeledi aralkovité. Má dřevnatý stonek, který zakořeňuje velmi hluboko pod zem a dorůstá až 20 metrů délky. Listy jsou lesklé, střídavé, tmavozelené, dlanitě laločnaté, většinou s pěti laloky. Květy jsou velké, žlutozelené složené z okolíků. Květy se později mění v plody, modročerné bobule navrchu zploštělé. Bobule jsou následně rozšiřovány ptáky. Břečťan se velmi rychle rozrůstá a tím se i těžko odstraňuje.

Stanoviště: Roste na slunných i zastíněných plochách, na půdách živných nebo kamenných. Zahlédnout jej můžete především v lesích nebo porostlý na zdech.

Výskyt: Břečťan popínavý je rozšířený téměř po celém světě.

Léčivé účinky: Nálev nebo sirup z břečťanu lze užít proti kašli. Působí protizánětlivě. Jako mast zklidňuje bolest svalů a popálení od slunce. V kosmetickém průmyslu se často používá do přípravků proti celulitidě nebo jako pleťové tonikum.

Období květu: Kvete v období podzimu, od září do listopadu.

Ohrožení: Není ohrožen.