Bretaňský ohař dlouhosrstý | foto: Jan Tichý

Bretaňský ohař dlouhosrstý

  • 0
Skvělý lovec z Francie, který potěší každého myslivce.

Země původu

Francie

Zařazení

FCI sk. VII - ohaři

Standard č. 95

Historie

Ve Francii byl lov způsobem obživy a také velmi oblíbenou kratochvílí. Bez dobrého loveckého psa je situace myslivců složitá a není tedy nic divného na tom, že z Francie pochází celá řada loveckých plemen. Patří mezi ně i bretaňský dlouhosrstý ohař. Vyšlechtěn a používán byl na Bretaňském poloostrově, který na mapě nalezneme v západní Francii. V zemi svého původu nese plemeno jméno epagneul breton. Slovo epagneul se dá do češtiny přeložit jako španěl a je dokladem o tom, z čeho byl nejmenší ohař vyšlechtěn. Plemeno má zajímavý výraz, který vytvářejí šikmo položené oči a vysoko nasazené uši. Bretaňský ohař se chová i v České republice a pro svoje pracovní vlohy a výbornou povahu má celou řadu příznivců.

Povaha a chování

Bretaňský španěl je přátelský výborně cvičitelný a ovladatelný pes. Má přirozenou loveckou inteligenci, výborný čich a myslivci vítanou schopnost vystavit zvěř. Je tolerantní vůči lidem, psům a ostatním zvířatům. Je to po všech stránkách skvělý lovecký pes, schopný spolupracovat s loveckými dravci.

Vzhled

Rozhodně tento pes nepatří mezi malá plemena. Psi měří 49 - 50 cm, feny o 1 až 2 cm méně. Srst je rovná nebo lehce zvlněná, na dotek jemná. Zbarvení může mít různé kombinace barev např. bílá a oranžová, bílá a černá, bílá a kaštanová. Plotny nejsou rozmístěny pravidelně. Vyskytují se i jedinci se třemi barvami srsti.

Průměrný věk

14 - 15 let

Péče

Bretaňský ohař je zcela nenáročný pes. Výživa by měla odpovídat věku a pracovní zátěži. Srst stačí občas pročesat. Plemeno potřebuje pravidelný pohyb a psychické zaměstnání.

Chovatelský klub

Klub bretaňských ohařů