Bříza bělokorá (Betula pendula). Má nápadně zbarvenou borku, kterou si nelze splést. | foto: Profimedia.cz

Bříza bělokorá (Betula pendula)

  • 0
Bříza bělokorá je nejrozšířenějším druhem břízy v Evropě.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

 

Víte, že...

Bříza bělokorá je dobře přizpůsobivý strom, který roste i ve velmi špatných podmínkách. Je vhodný k zalesňování zdevastovaných míst.

Popis: Bříza bělokorá je až 25 metrů vysoký strom z čeledi břízovitých. Domovem je po celé Evropě a na západní Sibiři. Kůra břízy je lehce rozpoznatelná díky typicky rozpraskané a sloupané borce, která je stříbřitě bílá a místy tmavošedá. Tmavě fialovohnědé větévky jsou slabé, často převislé. Leskle zelené listy mají proměnlivý tvar, mohou být oválné, trojhranné nebo kostníkovité, na konci zašpičatělé. Bříza je jednodomý strom, tvoří samčí i samičí květy v jehnědách. Samčí jsou dlouhé a převislé se žlutými prašníky, samičí jsou kratší a vzpřímené. Plodem je nažka. Dřevo má velmi kvalitní a dobře hořlavé i v čerstvém stavu.

Stanoviště: Bříza prospívá na dobře osvětlených plochách. Na půdu je nenáročná, roste i na živinách chudé půdě. Často roste na pastvinách a pasekách jehličnatých a listnatých lesů. 

Výskyt: Po celé Evropě.

Léčivé účinky: Listy břízy mají vysoký obsah flavonoidů, působí tedy močopudně a protizánětlivě. Užívá si při zánětech močového měchýře a ledvin. Zevně je vhodná k hojení strupů a k ošetření vlasové pokožky.

Období květu: Kvete od dubna do května.

Ohrožení: Není ohrožena.