Úzký lamelový kotouček pro broušení detailů | foto: Bosch

Brusný specialista je na první pohled luxus, někomu se může vyplatit

  • 4
V době klesajících cen kutilského vybavení se může zdát, že zaplatit tři a půl tisíce za brusný váleček je šílenství, které vymyslel některý z marketingových mágů k ránu po těžké oslavě. Jenže při podrobnějším průzkumu trhu zjistíte, že podobného pomocníka v podstatě nekoupíte.

Nehledejte akumulátorovou hračku, váleček patří do sítě. "Na podobné stroje bohužel zatím současné články nestačí, nedělá jim dobře dlouhodobé zatížení, odlišné třeba od práce s vrtačkou," vysvětluje Jan Sladký ze společnosti Bosch.

Podle něj bylo podobné zařízení na trhu před lety v profesionálním provedení, pak zmizelo a nyní výrobce zaznamenal od řemeslníků požadavky na obnovení výroby.

Princip válečku je jednoduchý: otáčející se brusné segmenty jsou připevněné na ručce s pohonem a pracuje se s nimi podobně jako s malířským válečkem. Kouzlo válečku spočívá v tom, že podle toho, jaký nástroj použijete, můžete opracovávat rovný nebo členitý povrch rychlou výměnou kotouče.

A v tom spočívá jeho hlavní přednost. Pomocí pružných lamelových kotoučků lze pohodlně brousit rádiusy, což šlo v podstatě jen ručně.

"Kdo dělá hodně renovačních prací, brousí staré laky, potřebuje poradit si s oblinami, pak získá neocenitelného pomocníka," shrnuje truhlář Vítězslav Novák. Částečně lze specializovaný přístroj nahradit kotouči pro vrtačku, brusných kotoučů určených pro vrtačky zdaleka není  takové množství, nemluvě o komfortu při práci.

Přístroj má příkon 250 W a umožňuje řídit otáčky od 1 600 do 3 000 ot./min. V návodu máte přesně určeno, jaké otáčky a jakou hrubost smirkového kotouče zvolit na jakou činnost. Výměna jednotlivých kotoučů se děje bez nástrojů. je možné nasadit i kryt pro odsávání prachu.