bukvice lékařská | foto: Profimedia.cz

Bukvice lékařská (Betonica officinalis L.)

  • 0
Dnes často opomíjená bylina, která je známá již od středověku a v té době byla i jednou z nejoblíbenějších bylin, používala se téměř na vše. Dnes je především užívána jako lék pro lepší zažívání.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Dříve se bukvice vysazovala v blízkosti klášterů a hřbitovů. Měla ochránit nebožtíky před zlými silami a duchy.

Popis rostliny:  Z rodu Betonica pouze jediný druh rostoucí v ČR. Vytrvalá rostlina, dorůstající výšky kolem 60 cm. Listy jsou mírně aromatické, podlouhle vejčité s chlupatým povrchem a hrubě zubatým okrajem, vyrůstají na taktéž chlupaté čtyřhranné, dřevnatící lodyze. Květy jsou růžové až nachově červené, uskupené do podlouhlého, hustého lichoklasu, dlouhého asi 10 cm. Plodem je tvrdka. Až na barvu květů připomíná tato rostlina kopřivu. Už od středověku je hojně používaná jako léčivá rostlina. Pomáhá při bolestech hlavy, nervovém vypětí, plicních potížích, bolesti, astmatu, revmatismu, pálení žáhy, dýchacích obtížích, nadměrném pocení. Bukvice je všelék a při pravidelném používání pomáhá i při problémech s křečovými žilami. Zevně se dá použít na odřeniny či po bodnutí hmyzem.

Stanoviště: Především světlé lesy, louky, vřesoviště, pastviny. Vyhovují jí těžší, hlinité půdy s obsahem jílu či písku.

Výskyt: Po celém území ČR roztroušeně, v menší míře na severu. Dále se vyskytuje v malém množství po celém světě.

Období květu: Kvete od července do srpna.

Ohrožení: Není ohrožena.