Candát východní

  • 0
Tento druh není příliš hojný. Obývá větší nížinné úseky řek v povodí Volhy a Dunaje.

latinsky: Sander volgensis
řád: Ostnoploutví
čeleď: Okounovití
délka života: 10 let
běžná velikost: 25 až 30 cm, maximálně 35 cm
doba rozmnožování: duben-červen

Znaky

Tělo štíhlejší než candát obecný s dlouhým špičatým rypcem a širokými ústy koncového postavení. Na čelistech dobrné, pouze kartáčovité zuby. Velké zuby chybí. Horní partie hlavy, líce a skřelové kosti jsou ošupené. Má dvě hřbetení ploutve. První vystužena tvrdými paprsky a druhá měkkými. Břišní ploutve jsou umístěny hned za úrovní prsních.

Tělo je zbarveno šedozeleně  až olivově šedé. Břicho má stříbřitě bílou barvu. Mladé ryby mívají na bocích 8 - 10 příčných hnědých pruhů, ale v dospělosti mizí. Hřbetní ploutev je šedivá s černými tečkami. Párové ploutve a řitní ploutev jsou světle šedé.

Výskyt

Tento druh není příliš hojný. Obývá větší nížinné úseky řek v povodí Volhy a Dunaje. V Česku se s ním lze setkat pouze na jižní Moravě v řekách Moravě a Dyji. Hojnější je na Slovensku. Je rozšířen především  v severním úmoří Černého moře (v Dunaji se vyskytuje až po Vídeň), v Azovském a Kaspickém moři.

Potrava

Dravec. V mládí drobný hmyz, potěr. V dospělosti drobné rybky (živé i mrtvé).

Návnada a náčiní

Jako vnadidlo použijte malé, živé či mrtvé rybky, streamery a vláčecí umělé nástrahy. Vhodné jsou vláčecí, muškařské, plavačkové pruty. Vlasec silnější s nosností 5 kg a více. Střední navijáky a háčky pevné, větší č. 2 - 8.

Způsob života

Dává přednost teplým klidným vodám s pevným dnem, které bývají v létě kalné. Lepkavé jikry klade samice mezi kameny a na vodní rostliny. Pohlavně dospívají candáti východní ve věku 3 - 4 let.

Zajímavosti

Menši druh okounovité dravé ryby velmi připomíná candáta obecného. Hlavní rozdíl mezi nimi je velikost, která u candáta východního dosahuje maximálně 40 cm. Dalším nápadných znakem je nepřítomnost velkých zubů a zřetelnější boční pruhy a skvrny na ploutvích.