Češi mají svou mistryni světa v canicrossu. Se psem utekla všem

  • 7
Dvanáctičlenná česká výprava do německého Halle na mistrovství světa belgických ovčáků získala zlato a stříbro v canicrossu a bronz v kategorii bikejoringu. Prokázala tím, že tyto sporty provozované se psy, se u nás dají měřit s absolutní světovou špičkou.

„Když rádi pracujete se psy a zároveň i běháte, je tento sport jen logickým vyústěním,“ popisuje světová šampionka Marcela Čápková princip canicrossu, který už je u nás tak rozšířený, že na skupinky nadšenců a pravidelné tréninky můžete narazit skoro v každém městě.

Canicross je zajímavý i tím, že předpokládá velkou souhru mezi páníčkem a psem, který při závodech prověří vzájemný vztah. Nezřídka na vrcholové úrovni trénují zvlášť pes i majitel. Jde o to, aby pes byl v takové fyzické kondici, aby po celou dobu závodu svému pánovi pomáhal. „Ale i vy na tom musíte být tak dobře, abyste mu stačili. Většinou se běhají vzdálenosti kolem pěti kilometrů a pak závodníci dosahují i průměrné rychlosti přes dvacet kilometrů za hodinu, což je opravdu svižné tempo,“ říká vítězka.

Podle ní však není třeba pořizovat si pro běhání nějaké zvláštní plemeno. Většina psů běhá ráda, a to i menší plemena, takže stačí k běhu pro radost přizvat i psa. Běhat lze s každým psem, ale na vrcholové soutěže už si většina lidí pořizuje speciálně vyšlechtěná plemena, která jsou vhodná zápřahové sporty.

Nejvíc je důležité, aby to pejska i pánečka bavilo. Pes, kterého to nebaví nebude nikdy podávat takové výkony jako ten, kterého ano. Tento sport se stává populární nejen díky své atraktivitě, ale především pro jeho dostupnost . A možnost provozovat ho kdekoliv, stačí postroj, sedák, vodítko a může se vyběhnout. Zlepší se nejen fyzická kondice, ale užije si zábavu pán i pes.

Canicrossu se věnuje i náš sesterský web Rungo.cz, jak začít běhat se psem, se můžete podívat na jeho následujícím videu.