Čapí rodiče vědí sami nejlíp, co jejich mláďata potřebují. Na snímku čáp bílý ze Zeleného Vendolí | foto: Záchranná stanice Zelené Vendolí

Čáp na jedné noze odpočívá, nebo má druhou zlomenou? Lidé to nevědí

  • 72
Ztratili jsme přirozený kontakt s přírodou. A když to chceme dohnat sledováním rodinky čápů na komíně s pomocí webkamery, jsme zmateni. Zmoklá mláďata prochladnou a zemřou, myslíme si okamžitě a voláme záchranáře. Že by v takovém případě v přírodě bez pomoci nepřežil jediný čáp, to nás nenapadne.

Právě neznalost přirozeného chování a přírodních zákonitostí nakonec členy čapí rodiny žijící na komíně vedle mateřské školy v Jedovnici na Blanensku, sledované od loňska on-line, bohužel ohrozila a rozdělila. 

Vypadalo to na úžasnou formu osvěty. Milovníci přírody měli možnost pozorovat divoké čápy v přímém přenosu a nahlížet tak do jejich života. Zájem o dění na hnízdě byl velký, odborníci ze záchranné stanice ale zřejmě podcenili práci s veřejností. Ta je totiž z neznalosti, jak se tito ptáci přirozeně chovají, nakonec obvinila z týrání zvířat. Téměř po roce tak záslužný projekt skončil fiaskem.

Hysterie byla zbytečná, stačilo komunikovat

Především pozorovatelky byly z normálního všedního dění v čapím hnízdě velmi rozčarované a znepokojené. "Pokud čáp odpočíval na jedné noze, volaly, že má druhou zlomenou. Zbytky potravy donesené rodiči na hnízdo se jim jevily jako rozbitá hlava, zplihlé peří za deště pro ně bylo znamením, že chudinka mládě umírá," popisují ochranáři ze Zeleného Vendolí, s čím se museli potýkat.

Čápi na hnízdě. Odjakživa je lidé rádi pozorují, ale jen málokdo má tušení, jak...
Zdravým mladým čápům je nejlépe s rodiči, jen oni jim mohou předat své...

Právě oni jsou místně příslušnou záchrannou stanicí Českého svazu ochránců přírody z Vendolí, která musela na každý podnět reagovat. Jejich odborníci při každém výjezdu pouze zkonstatovali, že rodiče i mláďata na hnízdě jsou v naprostém pořádku a nic jim nechybí. To ale pochybovače nepřesvědčilo a celá záležitost nakonec došla tak daleko, že obec webkameru vypnula.

Situace se ale ani poté neuklidnila. Naopak, reakce, jakou to vyvolalo, byla ze strany veřejnosti přesně opačná. Milovníci zvířat z neznalosti osočili provozovatele webkamery z týrání zvířat a veškeré vysvětlování považovali za odmítnutí pomoci trpícím zvířatům. Lidé dokonce přivolali hasiče, aby čápy "zachránili".

Hasiči zachraňovali čápy, kteří nic nepotřebovali. Jen klid

Výsledek záchranné akce byl žalostný: dvě mláďata ze čtyř při akci z hnízda napůl slétla, napůl spadla. Naštěstí se jim nic nestalo.

Záchranné stanice

Kromě zraněných zvířat se každoročně starají také o stovky mláďat zbytečně odebraných z přírody.

Činnost záchranných stanic je přitom finančně náročná, některým hrozí ukončení činnosti, protože v důsledku krize přišly o podstatnou část finančních zdrojů.

Proto Český svaz ochránců přírody vyhlásil veřejnou sbírku Zvíře v nouzi. Chcete-li podpořit záchranu zraněných či jinak postižených volně žijících živočichů, svůj dar můžete poslat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22 / 0800. Podrobnosti o sbírce naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Místní lidé spolupracující s ochranáři přírody je však na zemi museli hlídat; než se naučili pořádně létat, mohli by vběhnout pod auto nebo by je například mohl zakousnout pes.

Nakonec se po dvou dnech mláďata sama dokázala vrátit na hnízdo k rodičům. Dvě zbylá zdravá a normálně se vyvíjející mláďata hasiči snesli dolů sami a předali je pracovníkům stanice, "aby zachránit údajně umírající ptáčata".

Odborníci z řad záchranářů opět konstatovali, že jde o nezraněná mláďata v dobré kondici, která jen ještě nedokážou létat. Mláďata tak úplně zbytečně skončila v záchranné stanici, kde jim sice poskytnou odbornou péči, ale rodiče jim nenahradí. V péči záchranné stanice budou zhruba šest týdnů a jejich pobyt přijde minimálně na tři tisíce korun.