Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů upravuje z třicetimetrového požárního žebříku čapí hnízdo

Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů upravuje z třicetimetrového požárního žebříku čapí hnízdo | foto: Karel Makoň

Čápi netřídili odpad, lidé jim v hnízdě našli igelitky, silonky i provázky

  • 2
Vylepšené hnízdo najdou po návratu z teplých krajin čápi na komínu bývalého pivovaru v Teplé. Ochránci společně s požárníky hnízdo vyčistili od igelitových tašek, rukavic i hadrů.

O vyčištění a rekonstrukci hnízda se postarali lidé ze Záchranné stanice živočichů Plzeň společně s profesionálními hasiči z Mariánských Lázní.

"Cílem akce bylo za pomoci třicet metrů dlouhého hasičského žebříku snížit pro nás jinak nepřístupné a hlavně přetížené hnízdo čápů bílých. Snižování hnízda trvalo zhruba půldruhé hodiny. Další dvě hodiny zabral úklid střechy, čištění okapů a komunikace, kam jsme materiál z hnízda shazovali," vysvětlil Karel Makoň ze záchranné stanice.

Po celou dobu zásahu vál silný nárazový vítr. "Musím se přiznat, že když jsem lezl po žebříku, docela jsem měl strach. Žebřík nám totiž vystačil tak akorát k horní hraně hnízda a docela se kýval. Po několika minutách jsem si však zvykl a snížil hnízdo zhruba na třetinu původní výšky," řekl ochránce zvířat.

Hnízdo lidé upravovali pomocí polní lopatky. Nejdříve rozebrali okraj z klacků a pak postupně odebírali zetlelý kompost. "V hnízdě nechyběly ani tradiční igelitové tašky, silonky, rukavice, hadry a pro ptáky rovněž nebezpečné provázky," vypočetl Makoň.

Další neméně náročný úkol čekal ochranáře o něco níže. "Kolega Miloš Paisker musel z lana a žebříku vyčistit střechu a okapy. Mokrá střecha značně klouzala, a tak zametání zejména ve stoje připomínalo chvílemi cirkusové či baletní vystoupení. Na závěr jsme kolem poledne začali uklízet komunikaci a pozemky pod hnízdem. Silný vítr rozfoukal shazovaný hnízdní materiál do všech stran, a tak jsme všichni měli co dělat" konstatoval Makoň.

Úpravu hnízda finančně podpořil Karlovarský krajský úřad, který se prostřednictvím svého odboru životního prostředí a zemědělství stará o hnízda a hnízdiště všech ohrožených živočichů, mezi které patří i čáp bílý.