Plastové gumičky připomínají čápům žížaly, které jsou jejich přirozenou potravou.

Plastové gumičky připomínají čápům žížaly, které jsou jejich přirozenou potravou. | foto: shutterstock.com

Čápi se místo žížal ládují gumičkami, pak je zvracejí nebo umírají

  • 7
Obyčejné gumičky připomínající dešťovky se mohou pro čápy stát podobným smrtícím nebezpečím jako kdysi elektrické vedení. Pitvy mrtvých ptáků prokázaly, že polykají plastové odpadky ze skládek.

Čápům na východě Francie se v posledních letech často zvedá žaludek. Ve městečku Dannemarie v regionu Alsasko, jehož symbolem jsou právě tito opeřenci, si všimli, že čápi si pletou gumičky se žížalami a dráždí si zažívací trakt polykáním drobných plastů.

Hromádky vyzvracených gumiček

"V září jsme zaznamenali hromádky gumiček u úpatí sloupů osvětlení městského stadionu," uvedl Paul Mumbach, starosta městečka na jihu Francie, které má 2500 obyvatel. Čápi si prý sloupy s osvětlením velmi oblíbili, v noci zde často odpočívají. Místní obyvatelé si ale dlouho nedokázali vysvětlit, proč u stožárů nacházejí hromádky gumiček. "Čápi gumičky spolknou, ale pak je vyzvracejí," uvedl starosta. Podle něj už by gumičky nalezené u sloupů, na nichž přebývají čápi, vydaly na kila.

Pro čápa bílého jsou přístupné skládky odpadu po celé Evropě. Plastové gumičky připomínají čápům žížaly, které jsou jejich přirozenou potravou.

"Je to nepravděpodobnější a nejlogičtější vysvětlení. Dešťovkám se nejvíce podobají právě gumičky," uvedl Gérard Wey, ředitel sdružení Aprécial, které se zabývá ochranou divoké přírody a návratem čápů do Alsaska a Lotrinska.

Experti si nového zlozvyku čápů všimli v posledních dvou letech nejen v Alsasku, ale i jinde ve Francii. Při pitvách čapích mláďat i dospělých byly v žaludcích nalezeny kousky gumy, ale i provázků a dětských dudlíků.

Viníkem jsou skládky odpadu

Čápi si prý navykli polykat gumičky ve Španělsku, kam se v posledních deseti letech často stahují. "Tam se mohou drobnými plasty ládovat na mnoha skládkách pod širým nebem," uvedl Wey. Podle něj je podobná skládka odpadu i nedaleko Dannemarie.

"Pokud se nic nepodnikne, mohlo by to výrazně zvýšit úmrtnost čápů, stejně jako kdysi elektrické vedení," varuje Wey. Podle něj by mohla pomoci osvěta ohledně třídění odpadů a přísnější pravidla skládek. Ve Francii podle posledních odhadů sdružení Aprécial žije 1550 až 1600 párů čápů. Z toho zhruba 460 párů hnízdí v Alsasku.