Repliku ruského tanku T60 si doma vyrobil čínský kutil. Teď ho těší obdivné

Repliku ruského tanku T60 si doma vyrobil čínský kutil. Teď ho těší obdivné pohledy na ulici. | foto: Profimedia.cz

Čech starý tank restauruje, Číňan si rovnou postaví nový

  • 27
Zatímco u nás sběratelé a obdivovatelé vojenské techniky leští a udržují zachovalé exempláře, čínští kutilové nejsou žádní troškaři. Jeden z nich nedávno vyjel na ulici s ručně vyrobenou replikou ruského tanku T60.

Čínský tank je vyroben v měřítku 1 : 1 a několik desítek lidí ho v Chang-čou na východě Číny stavělo sedm měsíců. Na dokončení své velké hračky nakonec utratili na 125 tisíc dolarů (zhruba 2 125 000 korun). 

Stejně jako originál je jejich tank dlouhý 6,24 metru a 3,27 m široký. Váží 10 tun a může jet maximálně rychlostí 24 kilometrů za hodinu. Majitel plánuje prodat tank za nějaký čas, až si ho patřičně užije, do zábavního parku v Mongolsku.  

Čínská replika lehkého ruského tanku T-60

Tank T-60

Webové stránky panzernet.net uvádějí, že sovětští konstruktéři v čele s N. A. Astrovem začali na vývoji lehkého tanku, který armáda potřebovala co nejrychleji, pracovat v květnu 1941. Projekt dokončili za pouhých 15 dnů, po schválení okamžitě vypracovali technickou dokumentaci a připravili sériovou výrobu. Výrobní linky se v moskevském závodě rozjely 15. září 1941, tank dostal oficiální označení T-60 a hned bylo objednáno 10 tisíc kusů.

Posádka tanku T-60 byla dvoučlenná: tvořili ji řidič a velitel se stanovištěm ve věži. Ten plnil zároveň funkci nabíječe a střelce z obou zbraní, takže byl v boji přetížen.

Bojovou premiéru si tanky T-60 odbyly koncem září 1941 u Poltavščiny a v konfrontaci s německou technikou se velmi brzy ukázaly jejich hlavní nedostatky. Kanon ráže 20 mm nestačil na pancíře německých tanků, jen na slabě obrněnou techniku. Slabý pancíř také posádce neposkytoval dostatečnou ochranu. Navíc T-60ky  poměrně často uvízly v měkkém terénu a musely být vyprošťovány jinou technikou. Mezi tankisty se stroji začalo říkat "bratrský dvojhrob".

Jak jsou na tom čeští sběratelé a kutilové

Češi se ale také nedají zahanbit. Starou vojenskou techniku s láskou rekonstruují, dokonce jsou schopni si na vlastní zahradě vystavit její sbírku. Do oprav válečného tanku jsou schopni se pustit i důchodci, viz Modrý mauritius mezi tanky, důchodci opravují válečný klenot. A Muzeum vojenské techniky v Lešanech si na nedostatek návštěvníků také nemůže stěžovat.

Zrovna tak jsou ale Češi schopni postavit si na půdě třeba ultralight nebo bombastické sáně s vrtulí. To jen tak pro zábavu. Vyprodukují ale i praktické věci jako zahradní traktůrkykřovinořez nebo výkonné štípačky dřeva za zlomek ceny.