Jiří Dvořák z Českých Budějovic s vítězným modelem americké letadlové lodi USS Yorktown z roku 1945.

Jiří Dvořák z Českých Budějovic s vítězným modelem americké letadlové lodi USS Yorktown z roku 1945. | foto: MF DNES

Čech vyhrál s modelem americké letadlové lodi mistrovství světa

  • 78
Zlatou i stříbrnou medaili si z listopadového mistrovství světa plastikových modelářů v anglickém Telfordu odvezl čtyřicetiletý Jiří Dvořák z Českých Budějovic. V disciplíně lodní modely vyhrál s americkou letadlovou lodí USS Yorktown z roku 1945, druhé místo získal za rakousko-uherský torpédový člun SMS Elster z pryskyřice.

Cestě k úspěchu předcházely dva roky skládání obou modelů. Vítězný tříbarevný 83 centimetrů dlouhý Yorktown tvoří okolo čtyř tisíc součástek, asi polovinu z nich si Dvořák vyrobil sám.

Profesionál, který modeluje hlavně v noci

Stavebnice je totiž polotovar, proto si modeláři na profesionální úrovni součástky buď dokupují nebo je sami vytvářejí. Stavební díly sice nejsou drahé, ale ve velkém množství se ceny nasčítají, takže například výroba Yorktownu stála asi 10 tisíc. Finančně náročné jsou i cesty na soutěže. "Modelařina je holt drahý koníček pro trpělivé, ale stojí to za to," směje se Dvořák.

Jiří Dvořák z Českých Budějovic s vítězným modelem americké letadlové lodi USS Yorktown z roku 1945.Detail vítězného modelu americké letadlové lodi USS Yorktown z roku 1945 od Jiřího Dvořáka z Českých Budějovic.Detail vítězného modelu americké letadlové lodi USS Yorktown z roku 1945 od Jiřího Dvořáka z Českých Budějovic.

S modelováním začal Dvořák už jako malý kluk. "Když mi bylo asi sedm let, dostal jsem od otce svou první stavebnici mašinek a tím to všechno začalo. Jako samouk jsem se postupně propracoval přes letadla a bojovou techniku, jako jsou auta a tanky, až k lodím. Ty pokládám za nejtěžší a hlavně jedinečné, nesériové," popisuje Dvořák, kterého živí firma na obalové materiály.

Původně dětská zábava ho nepustila ani v dospělosti a vyvinul se z ní koníček na profesionální úrovni. V současnosti se Dvořák věnuje téměř výlučně válečným americkým lodím z druhé světové války, které mu připadají zajímavé barevností a bojovou výbavou.

"Modeluji hlavně po nocích, protože přes den pracuji a navíc potřebuji klid a ticho," říká Dvořák. Kromě samotného skládání ho zajímají i historické podrobnosti o modelech a dějiny samotné.

V roce 2007 získal na mistrovství světa jedno třetí a dvě čtvrtá místa, v roce 2008 vyhrál mistrovství republiky a mistrovství Evropy. "Letošní úspěch na mistrovství světa pokládám za nejvyšší možné uznání a za dva roky bych ho chtěl znovu obhájit," nastínil Dvořák.

Češi patří mezi modelářskou elitu

Kromě Dvořáka na mistrovství uspěli i další Češi. Z 260 medailí si jich odvezli asi 60. Česká republika patří mezi modelářskou špičku, ale v kategorii lodí je Dvořák spíš výjimka.

Statické plastikové modely nejsou sice funkční, ale o to víc kladou důraz na propracovanost a detaily. Ty jsou mnohdy menší než milimetr a porotci je hodnotí s lupou. Vytváří se v měřítku 1:700 a 1:350 oproti skutečné velikosti. Své předlohy se tvůrci snaží podle fotografií a plánků co nejlépe napodobit.