Jádro organizačního týmu květnové úklidové akce Ukliďme Česko na jedné z...

Jádro organizačního týmu květnové úklidové akce Ukliďme Česko na jedné z brněnských skládek | foto: www.uklidmecesko.cz

Brno se levně zbaví černých skládek. Přidají se další města a obce?

  • 29
Úklidová akce inspirovaná mezinárodně osvědčeným modelem proběhne pod názvem "Ukliďme Česko" v sobotu 17. května. Města a obce tak mohou značně ušetřit, a to nejen díky zapojení dobrovolníků.

Brněnští organizátoři věří, že když byly jednodenní úklidy úspěšné zhruba ve stovce jiných zemí, podaří se černé skládky uklidit i u nás. Podobných jednodenních akcí modelu "Let's Do It!" se totiž ve světě zúčastnilo už na 8,5 milionu dobrovolníků a fungují. Ani na našem území nejsou podobné aktivity úplnou novinkou. Stačí vzpomenout na dobrovolnické akce pod hlavičkou hnutí Brontosaurus (o čištění studánek čtěte zde) či Českým svazem ochránců přírody (jak členové ČSOP zachraňují cenné lokality, čtěte zde).

Černé skládky se nejprve zhruba rok mapovaly

Cílem brněnského sdružení Ekosmák, které za akcí "Ukliďme Česko" stojí, není jen jednorázový úklid okolí a zaangažování nejrůznějších zájmových skupin, škol, sdružení, firem, státní správy i jednotlivců ve společné věci. Zviditelnění neřešené problematiky černých skládek by mohlo přispět i k prevenci jejich vzniku.

Fotogalerie černých skládek

Proto vznikl zhruba před rokem portál Zmapujto.cz, kam může kdokoliv zaregistrovat jakoukoliv černou skládku (podrobnosti najdete zde). Zatím jich je kolem dvou a půl tisíce a každým dnem přibývají další. Aplikaci pro nahlášení černé skládky (ale i poruch či problémů na silnicích) si lze stáhnout zdarma i do mobilu, jak z Windows Phone Store, tak i z Google Play či iTunes. 

"Bohužel nikdo většinou za skládkami nemusíme chodit daleko," konstatoval pro iDNES.cz Radek Janoušek z organizačního týmu akce, který má desetiletou zkušenost s provozem ekologického zpravodajského webu. Sám bydlí nedaleko brněnských Žabovřesk s rozlehlou skládkou v areálu bývalého JZD, kde se válejí doslova desetitísíce tun odpadu, se kterými si město neví rady.  

S pomocí dobrovolníků si uklidí i Domažlice, přidají se další?

Pátek a sobota uprostřed května tak otevírá obcím a městům unikátní možnost uklidit své katastrální území nejen s pomocí dobrovolníků, ale i za přispění firem, čehož se příkladně chytilo právě Brno. "Je to o referencích. My jsme šťastni, že se nám podařilo Odbor životního prostředí brněnského magistrátu přesvědčit, aby s námi do toho šli. Naštěstí se otázce životního prostředí věnujeme roky, takže už za námi stojí konkrétní výsledky," řekl Janoušek.

Zapojíte se 17. května také?

Do květnové úklidové akce se lze zapojit jako místní organizátor, dobrovolník, mediální partner či sponzor. K registraci organizátorů místních úklidů, dobrovolníků a k vzájemné komunikaci mezi nimi slouží interaktivní mapa ZDE

Zaregistrovaní účastníci akce z přehledné mapy vyčtou například počet již přihlášených dobrovolníků či organizátorů, ke kterým se lze ve zvolené lokalitě připojit.

Brno, které pro tuto akci přislíbilo přistavit kontejnery, jejich odvoz a likvidaci zcela zdarma, se tak stalo příkladem pro ostatní obce. Právě pro města a obce je tento projekt výhodný. K akci se totiž připojují firmy nabízející například odvoz či uložení odpadu se slevou či dokonce zdarma, poskytnutí pytlů na sběr odpadu a pracovních rukavic pro dobrovolníky či třeba prodlouženou otevírací dobu sběrných středisek. 

"Většina obcí a měst tak jako tak alespoň jedenkrát ročně na své náklady provádí úklid svého katastru od pohozených odpadů včetně černých skládek. A tady mají možnost využít nejen pomoci dobrovolníků, ale i dalších partnerů akce a uklidit tak za mnohem výhodnějších podmínek," řekl Janoušek.

Zkušenost je navíc taková, že pokud se jakákoliv skládka zavčasu neodstraní, časem se rozrůstá. A stejně tak rostou i budoucí náklady na její likvidaci. To pochopilo nejen Brno, ale i Domažlice či Prachatice. Během příštích dnů a týdnů mají stále šanci se přidat i další města a obce (více info na webu či Facebooku zde). Dobrovolníci, často celé skupiny z nejrůznějších zájmových sdružení (například myslivci či sokolové), už se podle Janouška hlásí.  

V místech, kde obec nebude schopná poplatky za odvoz a uložení odpadu uhradit, se bude dobrovolnická akce redukovat na úklid drobného nepořádku, jako je posbírání papíru či plastů.